CP14. – A közrendbe vagy a közerkölcsbe ütköző védjegyek

Az EUIPO Konvergencia Programjának CP14 számú projektje keretében létrejött, a közrendbe vagy a közerkölcsbe ütköző védjegyekről szóló közös gyakorlat célja olyan ajánlások megfogalmazása, amelyek iránymutatásként szolgálhatnak annak biztosításához, hogy a különböző tagállami szellemi tulajdoni hivatalok hasonló és kiszámítható módon vizsgálják azokat az eseteket, amikor egy adott megjelölés, illetve védjegy közrendbe vagy közerkölcsbe való ütközése felmerül.

Ennek érdekében a közös gyakorlat mindenekelőtt a közrend és a közerkölcs közös értelmezését vázolja fel. Ezt követően kitér a közrendbe és/vagy a közerkölcsbe ütköző megjelölések értékelésének általános szabályaira, amelynek keretében először azokat a lehetséges szcenáriókat tárgyalja, amelyek esetében a megjelöléseket főszabály szerint a közrendbe vagy a közerkölcsbe ütközőnek kell tekinteni; majd iránymutatást nyújt a közrendbe és/vagy a közerkölcsbe ütközés megállapítása szempontjából releváns időpontot illetően; ismerteti továbbá az értékelés során figyelembe veendő kritériumokat és tényezőket. A közös gyakorlat foglalkozik a közrend és a közerkölcs közötti átfedéssel, vagyis azokkal az esetekkel is, amelyekben egyszerre mindkét fogalom alapján emelhető kifogás. Az uniós ítélkezési gyakorlattal összhangban megállapítja azt is, hogy valamely megjelölés a közrendbe és/vagy a közerkölcsbe ütközésének vizsgálatakor figyelembe kell venni a véleménynyilvánítás szabadságát. Ezzel összefüggésben a közös gyakorlathoz külön függelék is kapcsolódik, amely tartalmazza a véleménynyilvánítás szabadságára vonatkozó, a közrendbe és/vagy a közerkölcsbe ütköző megjelölések vizsgálatának szempontjából lényegesnek tekinthető európai jogi keretrendszert és ítélkezési gyakorlatot. Végül számos példát, megjelöléstípust sorol fel és szemléltet, amelyek a közrendbe vagy a közerkölcsbe, esetleg mindkét kizáró vagy törlési okba ütközést megvalósíthatják.

A közös közlemény implementációjára Magyarországon 2024. július 1. napjával kerül sor, a közleményben foglalt megállapítások az implementáció időpontjában folyamatban lévő, valamint az azt követően induló védjegyeljárásokban egyaránt alkalmazandók.

 

FÜGGELÉK - A közrendbe vagy a közerkölcsbe ütköző védjegyek 
KÖZÖS KÖZLEMÉNY - A közrendbe vagy a közerkölcsbe ütköző védjegyek 
Gyakran ismételt kérdéseket összegző dokumentum (angol nyelven)