Hogyan kutassunk védjegyeket és földrajzi árujelzőket?
Támogatott kutatás
A védjegy és a földrajzi árujelző kutatása speciális szakértelmet és gyakorlatot igénylő tevékenység, ezért célszerű személyesen felkeresni a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala ügyfélszolgálatát, ahol a kutatás szakreferenseink segítségével és útmutatásával végezhető el.
Önálló kutatás
Az Interneten számos adatbázis áll rendelkezésre, ezek igénybevétele általában meggyorsítja a tájékozódást. A kutatás során érdemes használni a védjegyek ábrás elemeinek nemzetközi osztályozására szolgáló Bécsi Osztályozást és a védjegyeket hordozó áruk és szolgáltatások nemzetközi osztályozási rendszerét, a Nizzai Osztályozást. Amennyiben a kutatás nem eredményez megfelelő dokumentumot az adatbázisokban, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy ilyenek nem is léteznek.
1. A Magyarországon érvényes védjegyek kutatása
Az e-kutatás adatbázis az SZTNH bárki által hozzáférhető adatbázisa, amely lehetővé teszi a Hivatal által vezetett elektronikus nyilvántartás adataiban, továbbá a Magyarország területén hatályos nemzetközi és közösségi iparjogvédelmi oltalmi formák adataiban történő részletes tájékozódást.
Az adatbázis valamennyi oltalmi formát magába foglaló keresést tesz lehetővé az Egyszerű keresés felületen - e szolgáltatás segítségével például feltérképezhetjük egy intézmény teljes iparjogvédelmi portfólióját.
Az Összetett keresésen belül kiválasztva a "Védjegyoltalom" vagy a "Földrajzi árujelzők oltalma" menüpontokat lehetőség nyílik komplex keresőkérdések összeállításával a releváns védjegyek, védjegybejelentések illetve földrajzi árujelzők célzott leválogatására.
Fontos figyelmeztetés:
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala nem vállal jogi felelősséget sem az adatbázisban - a gondos ellenőrzés ellenére - esetlegesen előforduló hibákért, sem az adatok felhasználásának jogkövetkezményeiért. Joghatással járó esetben az adatokat célszerű a Hivatalnál vezetett közhitelű nyilvántartásban ellenőrizni.
2. A külföldi védjegyek kutatása
- Madrid monitor - a Madridi Megállapodás és a Madridi Jegyzőkönyv alapján megtett ún. nemzetközi védjegyek és a Lisszaboni megállapodás szerint lajstromozott nemzetközi eredetmegjelölések adatbázisa.
Hogyan használjuk?
MADRID MONITOR: nemzetközi védjegyek adatbázisa a WIPO honlapján
-
További külföldi védjegyeket tartalmazó adatbázisok
Használatuk során ügyelni kell adattartalmukra és az alkalmazható kutatási technikára.