A Magyar Szabadalmi Hivatal VIVACE programja a legjobbak között

"A kis- és középvállalkozások állami támogatása a szellemitulajdon-védelmi jogszerzés területén: kihívások és válaszok" címmel, szeptember 27-én Bécsben rendezett konferencián hozták nyilvánosságra annak a két évig tartó kutatásnak, illetve felmérésnek az eredményeit, amelynek célja az uniós országokban a szellemi tulajdon támogatása területén a kkv-knak nyújtott, közpénzekből finanszírozott programok közül a legjobbak kiválasztása és a példák közrebocsátása volt.

Az Európai Unió országaira kiterjedő vizsgálatot az Európai Bizottság vállalkozási főigazgatóságának megrendelésére a kkv-kat kutató osztrák intézet, a KMU Forschung Austria végezte.

A konferencián részt vett az Osztrák Kereskedelmi Kamara elnökhelyettese, az Osztrák Szabadalmi Hivatal elnökhelyettese, a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) képviselője, és természetesen az Európai Bizottság számos magas rangú tisztségviselője a megrendelők képviseletében.

Reinhard Buescher, az Európai Bizottság vállalkozási főigazgatósága nevében tartott beszédében a legsikeresebb uniós projektek közé sorolta az iparjogvédelmi szolgáltatások feltérképezését célzó vizsgálatot, amely az alábbi feladatokat vállalta fel:

  • a kkv-k szellemitulajdon-védelmi tevékenysége támogatására működtetett jelenlegi szolgáltatásokról rendelkezésre álló információk gyűjtését és analizálását,
  • korlátozott számú, közpénzből finanszírozott támogató szolgáltatás részletes vizsgálatát,
  • a mintaértékű példák azonosítását,
  • az eredmények közrebocsátását. 

A vizsgálat eredményei választ adtak arra, hogy a kkv-k milyen jelentőséggel bírnak az európai gazdaságban, különös tekintettel az általuk foglalkoztatottak számára. Azt számos tanulmány kimutatta, hogy a kkv-k innovációs tevékenysége alapvető szerepet játszik a gazdasági növekedésben és gazdagodásban, de a szellemi tulajdon eszközeinek használata elmarad a várhatótól a tudásalapú társadalomban. Ez politikai közbeavatkozást sürget, azonban az is kérdés, hogy megfelelően támogatja-e jelenleg a politika kkv-k szellemitulajdon-védelmi tevékenységét. Megválaszolásra várt az a kérdés is, hogy a nyújtandó támogatások milyen bővítése szükséges ahhoz, hogy a kkv-k körében a szellemitulajdon-védelem eszközeit minél magasabb szinten használják. A vizsgálat nyomán a KMU Forschung Austria három szinten, 19 pontban foglalta össze következtetéseit és ajánlásait.

Ebben a kontextusban kerültek összehasonlításra a kkv-k számára nyújtott szellemitulajdon-védelmi támogató intézkedések, annak elemzésével, hogyan célszerű megtervezni a támogató szolgáltatásokat a leghatékonyabb, a vállalkozások számára legnagyobb értéket jelentő módon.
A politikai döntéshozók, az érdekelt felek és a kkv-k képviselői e tanulmány révén közös forrásból meríthetnek információt arra vonatkozóan, hogy mi tekinthető jó gyakorlatnak, követendő példának Európa szerte ezen a területen.

Ezért van óriási jelentősége annak, hogy a fenti szempontok alapján, a 279 megvizsgált projekt közül a Magyar Szabadalmi Hivatal VIVACE programja a legjobb 15 európai iparjogvédelmi támogató program közé került, egyedüliként a legutóbbi két hullámban csatlakozott országok közül. A 2004-ben indult VIVACE (Vállalkozói Iparjogvédelmi Versenyképességet Alapozó Cselekvési) programban megfogalmazott fő célkitűzés az iparjogvédelmi szolgáltatások fejlesztése, beleértve a hálózatos információ-szolgáltatást, az iparjogvédelmi oktatási, képzési tevékenység fejlesztése, valamint a gazdasági ösztönzők fejlesztése volt.

E mintaértékű programok közé kerülés nagy jelentőségű mind a Magyar Szabadalmi Hivatal, mind a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara iparjogvédelmi információs hálózata számára, és remélhetőleg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium is európai szakmai sikernek könyveli el a legjobb 15 közé való bejutást.

A program folytatása nem múlhat évi 50 millió forint megítélésén, amely nanoméretűnek tekinthető a magyar innovációra fordított költségek között, ám ugyanakkor a gazdaság egészére képes pozitív hatást gyakorolni. A VIVACE programmal, gondosan kidolgozott kommunikációs terv alapján minden hazai és külföldi fórum résztvevői megismerkedhettek az elmúlt két és fél évben. A program utolsó támogatási szerződése 2007. január 31-ével lejárt, és jelenleg a szolgáltatók még nem tudják, lesz-e folytatás és milyen feltételekkel.

A konferencián a sikeres programokat rövid előadások keretében ismertették, a VIVACE programot Bakos Éva, az MSZH Iparjogvédelmi Tájékoztatási és Oktatási Központ igazgatója mutatta be.

Az EU vizsgálat részletes eredményeit tartalmazó tanulmány letölthető az alábbi címről:
http://www.proinno-europe.eu/admin/uploaded_documents/Benchmarking-Report-SME.pdf

A konferencián példaként állított 15 európai program:

  1. INSTI SME Patent Action (Ger)
  2. Patent Information Centres (Ger)
  3. IK2 (Sweden)
  4. Innovation by Patent Information (IOI) (NLD)
  5. IP Prediagnosis (IP Genesis) (FRA)
  6. What is the key? (UK)
  7. Intellectual Assets Business Service (IA Scotland)
  8. serv.ip (Austria)
  9. IPAS - IP Assistance Scheme (Ireland)
  10. VIVACE (Action Plan Promoting Industrial Property Competitiveness of Entrepreneurs) (HU)
  11. SME Services of the Henri Tudor Centre (LUX)
  12. Foundation for Finnish Inventors (FIN)
  13. Promotion of Industrial Property - SEGAPI (ESP)
  14. SME Services of the Danish Patent Office (DK)
  15. PTR Technology Network Service (France)
2007/10/03