"A kis- és középvállalkozások állami támogatása a szellemitulajdon-védelmi jogszerzés területén: kihívások és válaszok" címmel, szeptember 27-én Bécsben rendezett konferencián hozták nyilvánosságra annak a két évig tartó kutatásnak, illetve felmérésnek az eredményeit, amelynek célja az uniós országokban a szellemi tulajdon támogatása területén a kkv-knak nyújtott, közpénzekből finanszírozott programok közül a legjobbak kiválasztása és a példák közrebocsátása volt.
Az Európai Unió országaira kiterjedő vizsgálatot az Európai Bizottság vállalkozási főigazgatóságának megrendelésére a kkv-kat kutató osztrák intézet, a KMU Forschung Austria végezte.
A konferencián részt vett az Osztrák Kereskedelmi Kamara elnökhelyettese, az Osztrák Szabadalmi Hivatal elnökhelyettese, a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) képviselője, és természetesen az Európai Bizottság számos magas rangú tisztségviselője a megrendelők képviseletében.
Reinhard Buescher, az Európai Bizottság vállalkozási főigazgatósága nevében tartott beszédében a legsikeresebb uniós projektek közé sorolta az iparjogvédelmi szolgáltatások feltérképezését célzó vizsgálatot, amely az alábbi feladatokat vállalta fel:
A vizsgálat eredményei választ adtak arra, hogy a kkv-k milyen jelentőséggel bírnak az európai gazdaságban, különös tekintettel az általuk foglalkoztatottak számára. Azt számos tanulmány kimutatta, hogy a kkv-k innovációs tevékenysége alapvető szerepet játszik a gazdasági növekedésben és gazdagodásban, de a szellemi tulajdon eszközeinek használata elmarad a várhatótól a tudásalapú társadalomban. Ez politikai közbeavatkozást sürget, azonban az is kérdés, hogy megfelelően támogatja-e jelenleg a politika kkv-k szellemitulajdon-védelmi tevékenységét. Megválaszolásra várt az a kérdés is, hogy a nyújtandó támogatások milyen bővítése szükséges ahhoz, hogy a kkv-k körében a szellemitulajdon-védelem eszközeit minél magasabb szinten használják. A vizsgálat nyomán a KMU Forschung Austria három szinten, 19 pontban foglalta össze következtetéseit és ajánlásait.
Ebben a kontextusban kerültek összehasonlításra a kkv-k számára nyújtott szellemitulajdon-védelmi támogató intézkedések, annak elemzésével, hogyan célszerű megtervezni a támogató szolgáltatásokat a leghatékonyabb, a vállalkozások számára legnagyobb értéket jelentő módon.
A politikai döntéshozók, az érdekelt felek és a kkv-k képviselői e tanulmány révén közös forrásból meríthetnek információt arra vonatkozóan, hogy mi tekinthető jó gyakorlatnak, követendő példának Európa szerte ezen a területen.
Ezért van óriási jelentősége annak, hogy a fenti szempontok alapján, a 279 megvizsgált projekt közül a Magyar Szabadalmi Hivatal VIVACE programja a legjobb 15 európai iparjogvédelmi támogató program közé került, egyedüliként a legutóbbi két hullámban csatlakozott országok közül. A 2004-ben indult VIVACE (Vállalkozói Iparjogvédelmi Versenyképességet Alapozó Cselekvési) programban megfogalmazott fő célkitűzés az iparjogvédelmi szolgáltatások fejlesztése, beleértve a hálózatos információ-szolgáltatást, az iparjogvédelmi oktatási, képzési tevékenység fejlesztése, valamint a gazdasági ösztönzők fejlesztése volt.
E mintaértékű programok közé kerülés nagy jelentőségű mind a Magyar Szabadalmi Hivatal, mind a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara iparjogvédelmi információs hálózata számára, és remélhetőleg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium is európai szakmai sikernek könyveli el a legjobb 15 közé való bejutást.
A program folytatása nem múlhat évi 50 millió forint megítélésén, amely nanoméretűnek tekinthető a magyar innovációra fordított költségek között, ám ugyanakkor a gazdaság egészére képes pozitív hatást gyakorolni. A VIVACE programmal, gondosan kidolgozott kommunikációs terv alapján minden hazai és külföldi fórum résztvevői megismerkedhettek az elmúlt két és fél évben. A program utolsó támogatási szerződése 2007. január 31-ével lejárt, és jelenleg a szolgáltatók még nem tudják, lesz-e folytatás és milyen feltételekkel.
A konferencián a sikeres programokat rövid előadások keretében ismertették, a VIVACE programot Bakos Éva, az MSZH Iparjogvédelmi Tájékoztatási és Oktatási Központ igazgatója mutatta be.
Az EU vizsgálat részletes eredményeit tartalmazó tanulmány letölthető az alábbi címről:
http://www.proinno-europe.eu/admin/uploaded_documents/Benchmarking-Report-SME.pdf
A konferencián példaként állított 15 európai program: