HÍREK AZ IPARJOGVÉDELMI INFORMÁCIÓK VILÁGÁBÓL
PIPACS esettanulmányok: szabadalom
Az eset leírása
Egy bőrgyártással foglalkozó vállalkozást az állatvédők fokozott tiltakozása arra ösztönöz, hogy olyan kiváló minőségű, légáteresztő, lélegző műbőr készítésével is foglalkozzanak, amely egyaránt megfelel sportcipők és utcai lábbelik, sőt felsőruházati cikkek készítésére. Az érdeklődés kiterjed műszőrme készítésére is. Első lépésként szeretnék felmérni, hogy Magyarországon milyen termékek, illetve eljárások állnak szabadalmi oltalom alatt ezen a területen.
A keresőkérdés megfogalmazása és a keresés folyamata
A keresést a PIPACS adatbázisban (http://pipacs.arcanum.hu - 2002. augusztus 28.) kulcsszavakkal és Nemzetközi Szabadalmi Osztályozási (NSZO) jelzettel végezzük el a következőképpen.
A kulcsszavas kereséshez összegyűjtjük a légáteresztő tulajdonságot leíró, valamint a műbőrrel és műszőrmével kapcsolatos kifejezéseket, és átgondoljuk, hogy a keresés során hol célszerű szavainkat csonkolni. A keresőkifejezések beírása során csonkoló, illetve maszkoló jeleket (*, ?, !) használunk a szavak valamennyi toldalékos, egybe- és különírt formáinak beírása helyett a következőképpen: lélegző, légáterszt*, *gőzátereszt*, *por!zus*, illetve *műbőr*, *műszőr*.
A szavakat mind balról, mind jobbról csonkolhatjuk. A több szóból álló kifejezések szavait a leírás sorrendjében w helyzeti operátorral kapcsoljuk össze (lásd a PIPACS súgó - keresőnyelv - műveletek fejezetben). A PIPACS keresőfelületén a keresőkifejezések beírásához egymás alatt két szövegdobozt nyitunk (Szöveg - Magyar szöveg). Az egyikbe a légáteresztés szinonimáit írjuk be logikai VAGY kapcsolattal (or operátor), míg a másikba megadjuk a *műbőr* "VAGY" *műszőr* kifejezést. A két dobozt logikai ÉS (and operátor) kapcsolattal fűzzük össze. (1. ábra).
1. ábra
A kezdő keresőknek a dobozok használatával nem célszerű bonyolultabb keresőkifejezéseket megadni, ezért a műbőr kulcsszó helyett használt D06N* NSZO-jelzettel új keresést indítunk (2. ábra).
2. ábra
Az első keresés során 11 találatot, a második keresés során 8 találatot kapunk. Négy találat mindkét halmazban előfordul. Ilyen kis számú átfedés nem okoz gondot a kiértékelés során, de nagyobb találati halmazok esetén már jelentős többletmunkát eredményezhet az átfedések kiszűrése. Gyakorlottabb felhasználók próbálkozhatnak az első és a második ábrán látható keresések összevonásával is (3. ábra), de a keresőképernyőn lévő Joker mező való bonyolultabb keresések elvégzésére.
3. ábra
A Joker mezőbe a 4. ábrának megfelelően bármilyen bonyolultabb logikai kapcsolatokkal, helyzeti operátorokkal, zárójelekkel ellátott keresőkifejezést is beírhatunk. A mezőkre való hivatkozást a keresőszavak utáni toldalékban jelöljük. Például a /ti a címmezőre való korlátozást eredményezi.
4. ábra
A lehetséges mezőket és azok rövidítéseit a súgó Indexek nevű pontjára kattintva jeleníthetjük meg (5. ábra).
A keresés során alkalmazott NSZO-jelzetet az MSZH honlapján található osztályozási rendszerben találjuk meg (http://www.hpo.hu/classifications/ipc/).
5. ábra
A 6. ábrán látható módon az NSZO nyitóképernyőjének bal oldali sávjában a keresőmezőbe beírjuk a "műbőr" szót, és a mellette lévő magyar zászlócskára kattintunk. A kapott találati listában három jelzetet találunk. A jelzetekre kattintva megnézzük azok magyarázatát, és azt látjuk, hogy csak a D06N00300 jelzet felel meg nekünk, ugyanis a másik két jelzet is erre utal. A D06N00300 jelzet magyarázata (7. ábra) alapján valószínűsíthető, hogy a műbőrökkel kapcsolatos szabadalmi dokumentumokat ide sorolták be.
6. ábra
7. ábra
A találati halmaz megjelenítése
A találati halmaz listájából (8. ábra) az egyes tételekhez tartozó szabadalmi dokumentumok címén és bejelentőjén kívül kiderül még az is, hogy érvényes-e az oltalom vagy sem, elérhető-e az adatbázisban az ügyhöz tartozó jellemző ábra, a teljes szabadalmi leírás, esetleg az újdonságkutatási jelentés is.
8. ábra
Az egyes tételek (9. ábra) kivonatai, igénypontjai, ábrái alapján már eldönthető, hogy melyek azok a dokumentumok, amelyekkel érdemes foglalkozni. A találat bibliográfiai adatai alapján azok a szabadalmi dokumentumok is beszerezhetők a hivatal ügyfélszolgálatán keresztül, melyek nem érhetők el elektronikus formában az adatbázisból.
9. ábra
Jelen példánkban csaknem valamennyi oltalom érvénytelen, tehát ha a vállalkozónak van saját vagy bérelhető gyártási kapacitása és kellő szakértelme, akkor az eljárások szabadon alkalmazhatók. Az érvényes oltalmak esetében a vállalkozónak feltétlenül meg kell keresni az oltalom tulajdonosát, ha az eljárásokat, termékeket hasznosítani szeretné.
Pjeczka Etelka
<& /comps/email.mc, cim=>'pjeczka [sddeeffnbfnjndfbn] hpo [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>