Konferencia a szerzői jog helyzetéről Európában
"A szerzői jog perspektívái Európában" címmel 2001. november 15-én került megrendezésre a Magyar Szabadalmi Hivatal konferenciatermében a Magyar Szabadalmi Hivatal, a Szerzői Jogi Szakértő Testület és a Magyar Szerzői Jogi Fórum első közös rendezvénye.
A konferencia előadója dr. Jörg Reinbothe, az Európai Bizottság szerzői és szomszédos jogi részlegének vezetője volt, aki az érintett jogterület első számú szakértője és képviselője az Európai Unióban. A napjainkban különösen aktuálissá vált téma keretében az előadó szólt egyrészt a szerzői és szomszédos jogokra vonatkozó közösségi irányelvek alkalmazásáról - ezek közül elsősorban az információs társadalommal kapcsolatos szerzői és szomszédos jogokról szóló, a közelmúltban elfogadott irányelvre tért ki -, másrészt tájékoztatást adott az Európai Bizottság további jogharmonizációs terveiről is.
Az előadó bevezetőként röviden összefoglalta az Európai Unió szerzői jogra vonatkozó szabályozásának alapjait, illetve annak alakulását az elmúlt évtized kezdetétől napjainkig, rámutatva arra, hogy az Unióban a szerzői jogi védelem ma igen magas szintűnek mondható. A közösségi szerzői jogi védelem harmonizálásában jelentős szerepet játszik a 2001 júniusától hatályos, az információs társadalommal kapcsolatos szerzői és szomszédos jogokról szóló 27/2001/EK irányelv. A téma keretében az előadó összegezte az irányelv legfontosabb rendelkezéseit, kitérve az azokkal kapcsolatban felmerülő leglényegesebb kérdésekre. Szó esett többek között a nyilvánossághoz közvetítés jogáról, a kivételekre vonatkozó rendelkezésekről, a műszaki megoldások védelméről és a szerzői jog megsértésének következményeiről. Ez az új szerzői jogi irányelv, amely az eddig kialakult szerzői jogi "acquis communautaire"-re épül, különböző álláspontok közötti kompromisszumot tükröz. Elmondható, hogy a legszükségesebb mértékben harmonizálja a területre vonatkozó jogszabályokat. Figyelembe veszi az új technológiai eljárásokat, igyekszik áthidalni a rést a különböző jogelméleti irányzatok között. A tagállamoknak a hatálybalépéstől számítva 18 hónap áll rendelkezésükre az irányelv rendelkezéseinek nemzeti jogrendszerükbe történő bevezetéséhez.
A jövőt illetően Reinbothe úr hangsúlyozta, hogy a jogérvényesítés, amely a szerzői jogi védelem egyik fontos tényezője, a jelenleginél magasabb szintű harmonizálást igényel. Ezzel kapcsolatban jelezte, hogy jövő évre várható egy irányelvtervezet kidolgozása a szellemi tulajdonjogok érvényesítéséről. Az audiovizuális teljesítmények tekintetében azonban az eltérő nemzetközi álláspontokból kifolyólag nem valószínű, hogy további jogharmonizációs lépésre kerül sor.
Az előadás fontos tanulsága, hogy a szerzői jogi védelem hatékonysága a jogi keretek rendszeres adaptálásában rejlik: ahhoz, hogy megfelelően betöltse szerepét, a szerzői jognak folyamatosan követnie kell az új technológiák fejlődését.
Az elképzelések szerint a november 15-i rendezvény egy szerzői joggal és szomszédos jogokkal foglakozó konferenciasorozat első részét képezi. A Magyar Szerzői Jogi Fórum, a Szerzői Jogi Szakértő Testület és a Magyar Szabadalmi Hivatal a jövőben rendszeresen szervez hasonló témájú konferenciákat, amelyekre a szerzői jog és a szomszédos jogok legkiemelkedőbb európai és nemzetközi szakértőit kívánják meghívni.
Cserba Veronika