Évfordulónaptár
120 éves a Budapesti Telefonközpont (1881. 05. 01.)
Miután 1879-ben Pesten bemutatták a telefont, 25 előfizetővel 1881. május 1-jén megkezdte működését a budapesti Telefonközpont a jelenlegi József Attila utca (volt Fürdő utca) 10. számú ház III. emeletén. Építője és első igazgatója Puskás Tivadar öccse, Ferenc volt. A központ 1928-ra kinőtte magát, s így akkor áttértek az automata központra, amelynek következtében a hívószámok kezdetben öt, majd később hat számjegyűek lettek. 1989. szeptember 1-jén a budapesti telefonszámok hétjegyűre változtak.
75 éve született John Kemeny/Kemény János (Budapest, 1926. 05. 31. - Lebanon/New Hampshire 1992. 12. 26.), magyar származású, amerikai matematikus professzor, a BASIC programnyelv egyik szülőatyja.
1940-ben, 14 éves korában került Amerikába és ott tanult meg angolul. A második világháború idején Los Alamosban részt vett az atombomba létrehozására irányuló ún. "Manhattan-terv" elméleti munkálataiban. A Princetoni egyetemen szerzett doktori címet. Egyetemi tanulmányai után, 1947-49 között Albert Einstein tanársegédje volt, majd a Darthmouth College matematika- és filozófiaprofesszora, majd a matematika és számítástechnika professzora. 1964-ben kollégájával, Thomas Kurtz professzorral kidolgoztak egy, a számítógépek időosztásos működését lehetővé tevő rendszert, majd a BASIC néven ismert számítógépes programnyelvet, amellyel lehetővé vált, hogy az addig csak kutatóknak hozzáférhető misztikus számítógépen diákok is dolgozhassanak. Az első személyi számítógépek e nyelv egyszerűsített változatát használták. Keménytől származik a mondás: "A társadalom fő reménysége a számítógép lehet, az emberek és számítógépek harmonikus együttélése". 1979-ben Jimmy Carter elnök őt nevezte ki annak a kormánybizottságnak az élére, amely a Three Mile Island-i atomerőműben bekövetkezett szerencsétlenséget vizsgálta. A bizottság vizsgálati anyaga igen kemény, bíráló hangon szólt az amerikai atomipar és az azt irányító szabályozás hiányosságairól. A nyolcvanas évek Amerikájának egyik legismertebb tudósa volt, halálakor a legnagyobb amerikai lapok emlékeztem meg róla.
30 éve halt meg Winter Ernő (Győr, 1897. 03. 15. - Budapest, 1971. 06. 02.), Kossuth-díjas vegyészmérnök, akadémikus
1925 és 1950 között az Egyesült Izzóban dolgozott. 1962-től az MTA Műszaki Fizikai Kutató Intézetének igazgatóhelyettese, az elektronfizikai osztály vezetője volt. A magyar híradástechnikai és vákuumtechnikai ipar és kutatás kimagasló képviselőjeként alkotásai közül kiemelkedtek a bárium elektroncsövek, amelyek a külföldi gyártmányokkal minden tekintetben versenyképesek voltak. Munkatársával kidolgozta az ún. készlet-katódokat, amelyekkel hatalmas áramimpulzusok kibocsátása vált lehetővé. Az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság alapító tagja volt. Közel száz találmányi szabadalmat tett közzé.
Forrás: Évfordulónaptár 2001. (MTI Sajtóadatbank)