HÍREK AZ IPARJOGVÉDELMI INFORMÁCIÓK VILÁGÁBÓL
-
Megjelent az "Iparjogvédelmi Osztályozási
Rendszerek" című CD-ROM kiadvány
Az USPTO szabadalmi adatbázisa az interneten
- A szolgáltatás a tények tükrében
1. Szabadalmi dokumentumok keresése lajstromszám szerint
2. Űrlapos keresés (Quick Search)
3. Parancsmódú keresés (Advanced Boolean Searching)
A találati lista és a teljes rekord megjelenítése
A szabadalmi leírások képmásai
Tippek és trükkök
Tisztelt Olvasóink!
Induló rovatunkkal azt az 1994-ben megszakadt hagyományt kívánjuk feleleveníteni, amelyben a szabadalmi információs világból adtunk híreket. Azóta egy egészen új információforrás, az internet, a web világa nyílt meg számunkra és mindennapossá tette a szellemi tulajdonvédelmi hivatalok, de egyéb szervezetek honlapjain ingyenesen elérhető információk használatát is, legyenek azok akár a bejelentési lehetőségekkel kapcsolatosak, akár szabadalmi vagy védjegy adatbázisok, akár szabadalmi dokumentumok.
Ezeken az oldalakon arra törekszünk, hogy röviden hírt adjunk a Magyar Szabadalmi Hivatal és más szellemi tulajdonvédelmi szervezetek (pl.: WIPO, OHIM, EPO, JPO, USPTO) új, főként elektronikus tájékoztatási szolgáltatásairól és kiadványairól. Ugyanakkor kötelességünknek érezzük, hogy a kutatási szempontból megkerülhetetlen, hagyományos, térítéses online információforrások (pl.: STN International, Questel-Orbit, Derwent, CAS) újdonságairól is beszámoljunk.
A hírekkel kapcsolatos további információkat a rovat szerkesztőjétől, Vadász Ágnestől, illetve a szerzőktől szerezhetnek be az MSZH központi elektronikus postafiókján keresztül: <& /comps/email.mc, cim=>'sztnh [sddeeffnbfnjndfbn] hipo [uzzuehrgewzgewzug] gov [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>
Megjelent az "Iparjogvédelmi Osztályozási Rendszerek" című CD-ROM kiadvány
Múlt év novemberében a Magyar Szabadalmi Hivatal új optikai lemezes kiadvánnyal lepte meg a szakmai közönséget. A világ szellemi tulajdonvédelmi hivatalai közül talán egyedülálló módon minden, az iparjogvédelemben használatos osztályozási rendszer szövege egyetlen CD-ROM kiadványon található meg magyar, angol és francia nyelven. A kiadvány a következő szövegváltozatokat tartalmazza kereshető módon:
- a szabadalmi és használati minta dokumentumok osztályozására alkalmas Nemzetközi Szabadalmi Osztályozás 5., 6. és 7. magyar kiadása és 1-7. angol és francia kiadása;
- a védjegyoltalomban részesülő áruk és szolgáltatások nemzetközi osztályozására szolgáló Nizzai Osztályozás 7. kiadása magyarul, angolul és franciául;
- az ábrás védjegyek osztályozására való Bécsi Osztályozás 4. kiadása magyarul, angolul és franciául és
- az ipari minták nemzetközi osztályozására alkalmas Locarnói Osztályozás 7. kiadása magyarul, angolul és franciául.
2000-ben lépett hatályba a Nemzetközi Szabadalmi Osztályozás 7. kiadása. Ezért kézenfekvőnek tűnt, hogy a Hivatal ez alkalomból nemcsak a szabadalmi, de a többi oltalmi forma osztályozására szolgáló, legfrissebb kiadású osztályozási rendszerek szövegét is megjelentesse. Mindazok számára, akik ismerik az osztályozási rendszerek korábbi optikai lemezes kiadásait a WIPO IPC:CLASS és a NIVILO:CLASS lemezekről, azoknak könnyű dolguk lesz a szoftver használatakor, hiszen az említett lemezekről jól ismert, Arcanum Development Kft. által kifejlesztett szoftverplatformra ismerhetnek rá itt is.
Az USPTO szabadalmi adatbázisa az interneten
1995-ben jelent meg az Amerikai Szabadalmi és Védjegy Hivatal (USPTO) honlapján az internet első, ingyenesen használható szabadalmi adatbázisa, amelyet mérföldkőként tartunk számon a szabadalmi információ világában. Érdemes megjegyezni, hogy a hagyományos, online elérésű adatbázisok sorában a szabadalmi adatbázisok a legdrágábbak közé tartoznak.
Az elmúlt hónapokban alapvető, a szabadalmi információs szakemberek számára fontos változásoknak lehettünk tanúi. Mára a nap 24 órájában nyerhetünk betekintést több mint 6 millió amerikai szabadalmi dokumentumba.
Az adatbázis URL címe: http://www.uspto.gov/patft/index.htm
A szolgáltatás a tények tükrében
- A képmás szabadalmi dokumentumok 1790-ig visszamenőleg tölthetők le oldalanként. Amennyiben léteznek, elérhetők az adott dokumentumhoz tartozó javítások és az újravizsgálati tanúsítványok képmás oldalai is. Az USPTO a TIFF*-formátumot alkalmazza az elektronikus publikálásban (mind az interneten, mind a DVD-ROM-okon), ezért az egyes oldalak letöltéséhez (megtekintéséhez) a böngészőprogramon kívül egy, a TIF*-kiterjesztésű fájlok olvasására alkalmas segédprogramra (plug-in)** is szükségünk van. Természetesen az USPTO egy külön oldalon összefoglalja az általa ajánlott, szükséges programokat és ezek elérhetőségét a következő URL címen: http://www.uspto.gov/web/menu/viewers.html.
- A megfelelő segédprogram letöltése és telepítése után, szabad az út - a keresésen keresztül - a dokumentum letöltése, megnézése, nyomtatása felé.
- Az 1790 és 1975 közötti évek szabadalmi dokumentumai csak a lajstromszámuk, és a folyamatosan aktualizált amerikai szabadalmi osztályjelzetük alapján kutathatók, és csak képmás-megjelenítési lehetőség van.
- Az 1976 utáni szabadalmak bibliográfiai adataik és szövegszavaik alapján egyaránt visszakereshetőek, és ez az állományrész olvasható teljes szöveges feldolgozásban.
Az adatbázis főoldala
Természetesen az USPTO főoldaláról is eljuthatunk ide (két lépésben). Az adatbázis használatát jól szerkesztett súgó segíti, amely tartalmazza:
- mindhárom keresési módra vonatkozó segítséget, beírási példákkal;
- keresési tippeket egy-egy kereshető mezőre vonatkozóan;
- az adatbázis tartalmát táblázatos formában, a visszavont szabadalmak listájával, illetve az adatbázis hibás rekordjainak megjelölésével;
- a navigációs ikonok magyarázatát;
- az USA tagállamait és az országkódok listáját.
A súgóból azt is megtudhatjuk, hogyan használjuk a logikai operátorokat, hogy az idézőjelbe tett kifejezésekkel szókapcsolatokra kereshetünk, továbbá megengedett a jobb oldali csonkolás, és lehetőség van az intervallumkeresésre is.
Az adatbázis tartalma (a 2001.01.18-i állapot szerint)Keresési
lehetőségek
1. Szabadalmi dokumentumok keresése lajstromszám szerint
A keresőmezőbe közvetlenül kell begépelnünk a dokumentum(ok) számát. A különböző dokumentumtípusok beírásának formátumát példák illusztrálják (szabadalom, dizájn, növényfajta-szabadalom stb.).
Keresés dokumentumszám szerint
2. Űrlapos keresés (Quick Search)
Egy leegyszerűsített keresési felülethez jutunk, ahol keresőkifejezéseinket két keresőmezőbe írhatjuk, az adatmezők típusát pedig egy legördülő ablak segítségével határozhatjuk meg. A bibliográfiai adatokon kívül, csak a cím és a kivonat szavaira kereshetünk. A két keresőkifejezést az AND, OR, ANDNOT logikai operátorokkal kapcsolhatjuk össze. Keresésünket ötéves időhatárokra is korlátozhatjuk.
3. Parancsmódú keresés (Advanced Boolean Searching)
Ezt a keresési lehetőséget akkor érdemes választanunk, ha a bonyolult, esetleg többszörös zárójelek közötti kifejezéseket változatos logikai operátorok kombinációjával kívánjuk használni. Csak gyakorlott információ-visszakeresőknek ajánljuk.
Első lépésben érdemes a keresőablak alatt látható táblázatban áttanulmányoznunk a kereshető adatelemeket és a hozzájuk tartozó mezőazonosítókat, mivel ez utóbbiakat kell felhasználnunk a keresőkérdés szerkesztésénél.
A keresésnél felhasználható kritériumok
táblázata
A bibliográfiai adatok mellett a szabadalom teljes szövegállományának a szavaira is kereshetünk. Keresőkifejezéseinket a műveleti jelek és az AND, OR, ANDNOT logikai operátorokkal fűzhetjük össze, továbbá ötéves időtartamokra is szűkíthetjük kérdésünket.
A találati lista és a teljes rekord megjelenítése
A keresés gombra kattintva - szintaktikailag helyes keresőkérdés esetén - megjelenik az első, maximum 50 tagból álló találati lista, amely linkként tartalmazza a dokumentum számát és címét, valamint egy előzetes információt közlő ábrát a teljes szövegű rekord meglétéről. Az egyes dokumentumok megtekintése előtt vagy után itt is lehetőségünk van módosítani, és újra lefuttatni a keresőkérdésünket.
Az oldal tetején és alján megjelennek az adatbázis oldalai közti eligazodásban segítő gombok.
Az atbázis találati listája
A találati lista elemeire kattintva jeleníthetők meg a teljes rekordok, amelyek tartalmazzák a bibliográfiai adatokat, a kivonat, majd az igénypont(ok) és a leíró rész teljes szövegét.
A rekord teljes szövegű megjelenítésben
A szabadalmi leírások képmásai
A szöveges rész nem tartalmazza, sem az ábrákat, sem a grafikonokat, sem a szerkezeti képleteket, az 1976 előtti szabadalmak esetében pedig csak a kereshető adatok (lajstromszám és az aktuális osztályjelzet) jelennek meg. A képmás dokumentum megtekintéséhez kattintsunk a képek (Images) gombra. A következő oldalon betöltődik a szükséges segédprogramunk, amelynek segítségével az adott oldalt nagyíthatjuk, nyomtathatjuk, elmenthetjük stb. A további oldalak letöltéséhez, a lapozáshoz az első, utolsó, előző, következő oldalra mutató gombokat és a szabadalmi dokumentumok jellemző részeinek (főoldal, ábrák, leírás, igénypontok) linkjeit használhatjuk.
A megjelenített képmás szabadalmi leírás
Tippek és trükkök
Ha gyakran töltünk le képmás oldalakat, érdemes
a böngészőprogramunk cache területét a letöltés
előtt kitörölni, mivel segédprogramunk ezt nem
teszi meg automatikusan.
Egyéb internetes oldalakhoz hasonlóan, a leterheltség miatt itt is előfordulhat az adatátviteli sebesség drasztikus csökkenése. Ez azonban ne szegje kedvünket, az adatbázisban rejlő óriási mennyiségű szabadalmi információ kiaknázásáért érdemes egy későbbi időpontban visszatérni.
Tudja-e,
- hogy 2000-től a japán bejelentési és közzétételi számok - a korábbi kétszámjegyű (japán) császári év helyett - a Gergely-naptár négyszámjegyű évszámát tartalmazzák.
- Példa egy új bejelentési ügyszám formátumára: 2000-118218, ahol 2000 az évszám, 118218 pedig a bejelentés sorszáma.
- Példa a régi bejelentési ügyszám formátumra Showa, azaz Hirohito császár uralkodásának éveiben 57-138407, ahol 57 a Hirohito uralkodásának 57. évét jelenti, azaz 1982-t és Heisei, azaz Akihito császár uralkodásakor 08-111905, ahol 08 Akihito császár uralkodásának 8. éve, azaz 1996.
- hogy a német bejelentési szám tízmilliós nagyságrendű száma már 1995 áprilisa óta utal az adott dokumentumtípusra, a bejelentés évére és a bejelentés típusára: a számformátum T ÉÉ NNNNN, ahol
- T a dokumentum típusa és jelentése lehet
- az ÉÉ jelentése az év évszázad nélkül
- a dokumentum típusára vonatkozó további alosztás
- 00001 - 74999 szabadalmi bejelentés,
- 75000 - 79999 kiegészítő oltalmi tanúsítvány
- 80000 - 99999 PCT-bejelentés
- 00001 - 74999 használati minta bejelentés
- 75000 - 79999 topográfiák
- 80000 - 99999 PCT-bejelentés
1 szabadalom
2 használati minta
3 védjegy
4 ipari minta
5 európai szabadalom német megjelöléssel, német nyelven
6 európai szabadalom német megjelöléssel, angol nyelven
1, azaz szabadalmak esetén
2, azaz használati minták esetén
<& /comps/email.mc, cim=>'vadasz [sddeeffnbfnjndfbn] hpo [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>
Ujvári János
<& /comps/email.mc, cim=>'ujvari [sddeeffnbfnjndfbn] hpo [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>