A Szabadalmi Együttműködési Szerződés (PCT) 1996-ban*
1. A PCT 1978 óta kínál előnyös módot a feltalálók és az ipar számára nemzetközi szabadalmi oltalom megszerzésére. Egyetlen "nemzetközi" szabadalmi bejelentés PCT szerinti benyújtásával valamely találmányra egyidejűleg több országban lehet oltalmat igényelni.
2. Fejlemények 1996-ban
A PCT-út világméretű felhasználása 1996 folyamán is jelentős mértékben tovább növekedett. Az év folyamán a WIPO Nemzetközi Irodájához 47 291 szabadalmi bejelentést nyújtottak be az egész világról (a számok a PCT átvevő hivatalok által a PCT 12. cikke alapján a Nemzetközi Irodának megküldött nemzetközi bejelentések számán alapulnak - beleértve magát a Nemzetközi Irodát is mint átvevő hivatalt), ami 8385-tel (21,6%-kal) több, mint 1995-ben. Ez a legnagyobb növekedés, amióta a PCT tevékenysége megkezdődött. 1996 februárjában, mindössze öt évvel a 100 000. után a Nemzetközi Iroda átvette a 250 000. PCT-úton benyújtott nemzetközi bejelentést. Az 1996-ban átvett 47 291 nemzetközi bejelentés 1 330 058 nemzeti és 104 410 regionális bejelentés hatályával bír, ez utóbbiak a regionális szabadalmi rendszerek tagállamaiban tett 1 326 795 szabadalmi bejelentésnek felelnek meg, vagyis a nemzetközi bejelentések összesen 2 656 853 nemzeti szabadalmi bejelentéssel egyenértékűek.
3. 1996 folyamán a PCT öt új szerződő állam tekintetében lépett hatályba:
Törökországot 1996. január 1-je óta,
Izraelt 1996. június 1-je óta,
Kubát 1996. július 16-a óta,
Saint Luciát 1996. augusztus 30-a óta,
Bosznia-Hercegovinát 1996. szeptember 7-e óta
4. 1996. december 31-én az alábbi 87 állam volt a PCT tagja: Albánia, Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Azerbajdzsán, Barbados, Belgium, Belorusszia, Benin, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Bulgária, Burkina Faso, Csád, Cseh Köztársaság, Dánia, Egyesült Királyság (Nagy-Britannia), Elefántcsontpart, Észtország, Finnország, Franciaország, Gabon, Görögország, Grúzia, Guinea, Hollandia, Írország, Izland, Izrael, Japán, Kamerun, Kanada, Kazahsztán, Kenya, Kína, Kirgízia, Kongó, Koreai Köztársaság, Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, Közép-Afrikai Köztársaság, Kuba, Lengyelország, Lesotho, Lettország, Libéria, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Madagaszkár, Magyarország, Macedónia, volt Jugoszláv Köztársaság, Malawi, Mali, Mauritánia, Mexikó, Moldávia, Monaco, Mongólia, Németország, Niger, Norvégia, Olaszország, Orosz Föderáció, Örményország, Portugália, Románia, Saint Lucia, Spanyolország, Srí Lanka, Svédország, Szváziföld, Szenegál, Szingapúr, Szlovákia, Szlovénia, Szudán, Tádzsikisztán, Togo, Törökország, Trinidad és Tobago, Türkménia, Uganda, Új-Zéland, Ukrajna, Üzbegisztán, Vietnam.
5. Jugoszlávia 1996. november 1-jén, Ghána november 26-án helyezte letétbe csatlakozási okmányát, a szerződés 1997. február 1-jén, illetve február 26-án válik kötelezővé rájuk nézve, mint a PCT 88. illetve 89. szerződő államaira.
6. 1996. január 1-jétől lehetővé vált eurázsiai szabadalom iránti megjelölés beillesztése a nemzetközi bejelentésbe. 1996. január 13-án Kirgízia, február 16-án Moldávia, február 27-én Örményország csatlakozott az Eurázsiai Szabadalmi Egyezményhez. Ezáltal ezek az államok is, Azerbajdzsán, Belorusszia, Kazahsztán, az Orosz Föderáció, Tádzsikisztán és Türkménia mellett megjelölhetők mind nemzeti szabadalomra, mind eurázsiai szabadalomra, vagy mind nemzeti, mind eurázsiai szabadalomra. Ezen országok állampolgárai és lakosai nemzetközi bejelentéseiket benyújthatják mind az Eurázsiai Szabadalmi Hivatalnál mint átvevő hivatalnál, mind megfelelő nemzeti hivatalaiknál, továbbá a WIPO Nemzetközi Irodájánál.
7. 1996. március 1-jén Finnország csatlakozott az Európai Szabadalmi Egyezményhez. Finnország ennélfogva megjelölhető mind nemzeti, mind európai szabadalomra, Finnország állampolgárai és lakosai nemzetközi belejentéseiket a Finn Nemzeti Szabadalmi és Lajstromozási Hivatalon és a WIPO Nemzetközi Irodáján kívül átvevő hivatalként az Európai Szabadalmi Hivatalnál is benyújthatják.
8. 1996. szeptember 7-e óta Görögországra nézve is kötelezővé váltak a PCT II. fejezetének rendelkezései (Nemzetközi Elővizsgálat), a PCT 64(1)(a) cikk szerinti nyilatkozat visszavonásának következtében. Következésképpen Görögország állampolgárai és lakosai jogosultak arra, hogy nemzetközi bejelentéseikre nemzetközi elő-vizsgálati kérelmet nyújtsanak be, és Görögország európai szabadalom céljára kiválasztható. 1996 végén Spanyolország volt a PCT egyetlen szerződő állama, amelyre a PCT II. fejezete még nem kötelező.
9. 1996. január 1-jei hatállyal bizonyos díjakat (alapdíj, kiegészítő díj a 30 oldalon felüli oldalakért, megerősítési díj és kezelési díj) 75%-kal csökkentettek azon országok bizonyos bejelentőinek olyan nemzetközi bejelentései tekintetében, ahol az egy főre jutó nemzeti jövedelem meghatározott szint alatt van. A kedvezményre azok a természetes személyek jogosultak, akik az alábbi PCT szerződő államok állampolgárai vagy állandó lakosai: Albánia, Azerbajdzsán, Belorusszia, Benin, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Bulgária, Burkina Faso, Csád, Cseh Köztársaság, Elefántcsontpart, Észtország, Gabon, Ghána (1997. február 26-ai hatállyal), Grúzia, Guinea, Jugoszlávia (1997. február 1-jei hatállyal), Kamerun, Kazahsztán, Kenya, Kína, Kongó, Kirgízia, Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, Közép-Afrikai Köztársaság, Kuba, Lengyelország, Lesotho, Lettország, Libéria, Litvánia, Madagaszkár, Magyarország, Macedónia volt Jugoszláv Köztársaság, Malawi, Mali, Mauritánia, Mexikó, Moldávia, Mongólia, Niger, Orosz Föderáció, Örményország, Románia, Saint Lucia, Srí Lanka, Szváziföld, Szenegál, Szlovákia, Szudán, Tádzsikisztán, Togo, Törökország, Türkménia, Uganda, Ukrajna, Üzbegisztán és Vietnam. 1996. május 1-jei hatállyal a Nemzetközi Irodának mint átvevő irodának fizetendő továbbítási díjra is 75%-os kedvezmény alkalmazható.
10. Miután a PCT Unió Közgyűlése elfogadta a felülvizsgált Díjtáblázatot, 1996. január 1-jei hatállyal a fizetendő megjelölési díjak maximális számát 10-ről 11-re növelték.
11. A PCT szerinti eljárás rövid ismertetése
A PCT által létrehozott szabadalmi együttműködési rendszer azt jelenti, hogy a bejelentő egy hivatalhoz benyújtott egyetlen nemzetközi bejelentéssel a PCT bármelyik vagy valamennyi szerződő államában szabályos nemzeti bejelentés hatályával bíró bejelentést tehet, anélkül, hogy elő-zőleg a bejelentés fordítását be kellene nyújtania vagy nemzeti díjakat kellene fizetnie. A nemzeti szabadalmazási eljárás és a vele kapcsolatos magas költségek az esetek többségében 18 hónappal (egyes hivatalok esetében tovább is) elhalasztódnak.
12. Egy nemzetközi bejelentés a PCT-szerződő államok nemzeti szabadalmaira való megjelölésén kívül az alábbi szervezetek regionális szabadalmaira való megjelölést is magában foglalhat: ARIPO (Afrikai Regionális Iparjogvédelmi Szervezet) szabadalmakra, amelyek a Szabadalmakról és Ipari Mintákról szóló Hararei Jegyzőkönyv azon résztvevőire érvényesek, amelyek egyúttal PCT-szerződő államok is; eurázsiai szabadalmakra, amelyek az Eurázsiai Szabadalmi Egyezmény résztvevő országaira érvényesek; európai szabadalmakra, amelyek az Európai Szabadalmi Egyezmény résztvevő országaiban érvényesek és OAPI (Szellemi Tulajdon Afrikai Szervezete) szabadalmakra, amelyek a Bangui-i Egyezményben részes országokra érvényesek.
13. Minden egyes nemzetközi bejelentés nemzetközi kutatás tárgya, a kutatást a világ nagyobb szabadalmi hivatalai közül a PCT szerint nemzetközi kutatási szervként eljáró egyik végzi el. Ezek a hivatalok a vonatkozó technika állását bemutató nemzetközi kutatási jelentést készítenek. Ezt a jelentést a bejelentő az elsőbbség napjától számított mintegy 16 hónap múlva megkapja. A nemzetközi bejelentést a Nemzetközi Iroda 18 hónappal az elsőbbség napja után a nemzetközi kutatási jelentéssel együtt közzéteszi, majd megküldi a megjelölt hivataloknak és a bejelentőnek.
14. Ha a bejelentő kéri, és a legtöbben így is tesznek (lásd a 25. pontot), a nemzetközi bejelentés egyben a PCT II. fejezete szerinti nemzetközi elővizsgálat tárgya is, amelyet a nemzetközi elővizsgálati szervként működő hivatalok egyike végez el. E vizsgálat eredménye vizsgálati jelentés, amely véleményt ad arról, hogy az igényelt találmány kielégíti-e az újdonság, a feltalálói lépés és az ipari alkalmazhatóság követelményeit. A nemzetközi elővizsgálati jelentést a bejelentő az elsőbbség napja után mintegy 28 hónappal kapja meg.
15. A nemzetközi kutatási jelentés és - ahol kérik - a nemzetközi elővizsgálati jelentés birtokában a bejelentő sokkal előnyösebb helyzetben tudja eldönteni, hogy megindítsa-e a különböző megjelölt szabadalmi hivataloknál a nemzeti szabadalomengedélyezési eljárást. A bejelentő általában csak akkor dönt úgy, hogy megfizeti a nemzeti díjakat, a fordítási költségeket és a külföldi szabadalmi ügyvivők munkadíjait, ha a jelentések figyelembevételével meggyőződik arról, hogy megéri a fáradságot, hogy több országban szabadalmi oltalmat kérjen. Mindezt a hagyományos rendszerhez képest (vagyis, ha a PCT rendszerét nem veszik igénybe, amikor valamennyi érdekesnek talált országba, illetve régióba külön-külön bejelentéseket kellene benyújtani) csak 8-18 hónappal később kell megtenni, attól függően, hogy csak nemzetközi kutatási jelentés áll-e rendelkezésre, vagy van nemzetközi elővizsgálati jelentés is. Később a bejelentő sokkal jobb helyzetben van annak eldöntésére, hogy szükséges-e a szabadalmi oltalom, tekintettel arra, hogy a találmány technikai és gazdasági kilátásaival kapcsolatos ismeretei bővültek.
16. Statisztika
Az alábbi grafikon a Nemzetközi Iroda által átvett nemzetközi bejelentések számának alakulását mutatja naptári évenként a PCT működésének kezdete óta. (A számok az átvevő hivatalok - beleértve a Nemzetközi Irodát is mint átvevő hivatalt - által a Nemzetközi Irodának a PCT Szerződés 12. cikkének megfelelően megküldött nemzetközi bejelentések darabszámain alapulnak.)
A Nemzetközi Iroda által átvett nemzetközi bejelentések számának alakulása 1978 óta
17. Az alábbi táblázat származási országok szerint mutatja a Nemzetközi Iroda által 1996-ban átvett nemzetközi bejelentések számát és az összeshez viszonyított százalékos arányát,1 összehasonlítva az 1995. évivel:
Származási ország2 | Bejelentések száma | Százalékos arány |
|||
---|---|---|---|---|---|
1996 | (1995) | 1996 | (1995) | ||
US | Amerikai Egyesült Államok | 20 828 | (16 588) | 44,0 | (42,6) |
DE | Németország | 5 695 | (5 054) | 12,0 | (13,0) |
JP | Japán | 3 861 | (2 700) | 8,2 | (6,9) |
GB | Egyesült Királyság | 3 440 | (3 425) | 7,3 | (8,8) |
FR | Franciaország | 2 307 | (1 808) | 4,9 | (4,6) |
SE | Svédország | 1 844 | (1 572) | 3,9 | (4,0) |
NL | Hollandia | 1 589 | (1 297) | 3,4 | (3,3) |
CH | Svájc4 | 1 075 | (786) | 2,3 | (2,0) |
CA | Kanada | 940 | (786) | 2,0 | (2,0) |
AU | Ausztrália | 873 | (877) | 1,8 | (2,2) |
FI | Finnország | 703 | (718) | 1,5 | (1,8) |
IT | Olaszország | 652 | (570) | 1,4 | (1,5) |
DK | Dánia | 580 | (554) | 1,2 | (1,4) |
RU | Orosz Föderáció | 366 | (288) | 0,8 | (0,7) |
AT | Ausztria | 335 | (332) | 0,7 | (0,8) |
NO | Norvégia | 312 | (246) | 0,7 | (0,6) |
BE | Belgium | 291 | (232) | 0,6 | (0,6) |
ES | Spanyolország | 273 | (170) | 0,6 | (0,4) |
KR | Koreai Köztársaság | 260 | (192) | 0,5 | (0,5) |
IL | Izrael | 203 | (-) | 0,4 | (-) |
NZ | Új-Zéland | 153 | (140) | 0,3 | (0,4) |
IE | Írország | 119 | (76) | 0,2 | (0,2) |
CN | Kína | 114 | (106) | 0,2 | (0,3) |
HU | Magyarország | 77 | (68) | 0,2 | (0,2) |
BR | Brazília | 57 | (66) | 0,1 | (0,2) |
LU | Luxemburg | 41 | (31) | <<0,1 | (<<0,1) |
SI | Szlovénia | 32 | (32) | <<0,1 | (<<0,1) |
CZ | Cseh Köztársaság | 31 | (28) | <<0,1 | (<<0,1) |
GR | Görögország | 28 | (25) | <<0,1 | (<<0,1) |
SG | Szingapúr | 25 | (21) | <<0,1 | (<<0,1) |
MX | Mexikó | 24 | (10) | <<0,1 | (<<0,1) |
BG | Bulgária | 21 | (12) | <<0,1 | (<<0,1) |
SK | Szlovákia | 21 | (10) | <<0,1 | (<<0,1) |
PL | Lengyelország | 19 | (22) | <<0,1 | (<<0,1) |
UA | Ukrajna | 14 | (10) | <<0,1 | (<<0,1) |
RO | Románia | 13 | (16) | <<0,1 | (<<0,1) |
BY | Belorusszia | 11 | (11) | <<0,1 | (<<0,1) |
PT | Portugália | 11 | (6) | <<0,1 | (<<0,1) |
MC | Monaco | 7 | (3) | <<0,1 | (<<0,1) |
IS | Izland | 5 | (3) | <<0,1 | (<<0,1) |
LV | Lettország | 5 | (0) | <<0,1 | (0) |
CU | Kuba | 4 | (-) | <<0,1 | (-) |
MD | Moldova | 4 | (2) | <<0,1 | (<<0,1) |
TR | Törökország | 4 | (-) | <<0,1 | (-) |
KZ | Kazahsztán | 3 | (1) | <<0,1 | (<<0,1) |
LT | Litvánia | 3 | (0) | <<0,1 | (0) |
MK | Makedónia | 3 | (0) | <<0,1 ( | 0) |
AM | Örményország | 2 | (0) | <<0,1 ( | 0) |
EE | Észtország | 2 | (0) | <<0,1 | (0) |
LK | Srí Lanka | 2 | (1) | <<0,1 | (<<0,1) |
OA | OAPI Államok | 2 | (2) | <<0,1 | (<<0,1) |
AL | Albánia | 1 | (0) | <<0,1 | (0) |
GE | Grúzia | 1 | (1) | <<0,1 | (<<0,1) |
KG | Kirgízia | 1 | (0) | <<0,1 | (0) |
LS | Lesotho | 1 | (0) | <<0,1 | (0) |
MW | Malawi | 1 | (2) | <<0,1 | (<<0,1) |
SZ | Szváziföld | 1 | (0) | <<0,1 | (0) |
UZ | Üzbegisztán | 1 | (1) | <<0,1 | (<<0,1) |
BB | Barbados | 0 | (1) | 0 | (<<0,1) |
KE | Kenya | 0 | (2) | 0 | (<<0,1) |
LR | Libéria | 0 | (2) | 0 | (<<0,1) |
ÖSSZESEN | 47 291 | (38 906) | 100,00 | 100,00 |
1 A számok a PCT szerinti átvevő hivatalok
(beleértve a Nemzetközi Irodát mint átvevő
hivatalt) által a Nemzetközi Irodának a PCT szerződés 12. cikkének megfelelően megküldött nemzetközi
bejelentések darab- számán alapulnak.
2 A Nemzetközi Iroda az átvett nemzetközi
bejelentések közül 5766-ot (=12,2 %) vett át az Európai Szabadalmi Hivataltól (EPO) mint átvevő hivataltól
és 1487-et (=3,1 %) a Nemzetközi Irodától mint átvevő
hivataltól. Ezeket a bejelentéseket és a más regionális
hivataloktól, mint átvevő hivataltól átvett bejelentéseket
a bejelentő származási országára vonatkozó
számok tartalmazzák.
3 Tartalmazza a hongkongi és a Man-szigeti bejelentéseket
is, mivel az Egyesült Királyság nemzeti hivatala Hongkong
és Man-sziget lakói számára is betölti az átvevő
hivatal szerepét.
4 Magában foglalja a liechtensteini számokat
is, mivel a svájci nemzeti hivatal Liechtenstein állampolgárai
és állandó lakosai számára is betölti az átvevő
hivatal szerepét.
A táblázat azt mutatja, hogy 1996-ban jelentős növekedés mutatkozott a nemzetközi bejelentések számában, amelyek az alábbi jelentősebb felhasználó országokból érkeztek: Japán (1161-gyel több, mint 1995-ben - 43%-os növekedés), Svájc (289-cel több, mint 1995-ben - 36,8%-os növekedés), Franciaország (499-cel több, mint 1995-ben - 27,6%-os növekedés), az Amerikai Egyesült Államok (4240-nel több, mint 1995-ben - 25,6%-os növekedés) és Hollandia (292-vel több, mint 1995-ben - 22,5%-os növekedés).
18. Az egy nemzetközi bejelentésre jutó megjelölések átlagos száma 30,3 volt 1996-ban (1995-ben 25,3), amelyek átlagosan 56,2 (1995-ben: 46,5) szerződő államra vonatkozó nemzeti vagy regionális bejelentés hatályával bírtak. Ez a szám sokkal magasabb, mint azon államok száma, amelyekben végül is szabadalmi oltalmat kértek, mivel a bejelentők 1996-ban a Nemzetközi Iroda által átvett nemzetközi bejelentések 45,2%-ában (1995-ben: 46,1%) kihasználták azt a lehetőséget, hogy legfeljebb 11 országra kell a megjelölési díjat megfizetni, miközben megjelölnek akárhány (vagy gyakran az összes) PCT szerződő államot, azért, hogy nemzetközi bejelentésük hatályát annyi országra terjesszék ki, ahány csak érdekelheti őket, fenntartva azt a lehetőséget, hogy egy későbbi időszakban döntsék el, mely országokban kívánják folytatni az eljárást. A megjelölések száma és a nemzeti vagy regionális bejelentésekként való hatályuk közötti különbség abból adódik, hogy minden egyes regionális (ARIPO, eurázsiai, európai vagy OAPI) szabadalomra vonatkozó bejelentés több országra kiterjed. Nagyszámú bejelentő tett ilyen regionális szabadalomra vonatkozó megjelölést: 1996-ban például az összes nemzetközi bejelentés 96,2%-ában kértek európai szabadalmat.
19. A Nemzetközi Iroda mint PCT szerinti átvevő hivatal 1500 (1995-ben: 1151) nemzetközi bejelentést vett át 38 országból, beleértve olyan 344 biztonsági eljárást alkalmazó bejelentést, amely szerint egy "nem illetékes" átvevő hivatalnál benyújtott nemzetközi bejelentést a hivatal megküldi a Nemzetközi Irodának átvevő hivatali minőségében, lehetőséget adva arra, hogy a bejelentő megtartsa a "nem illetékes" átvevő hivatalnál tett benyújtás napját a nemzetközi bejelentés napjaként.
20. Valamennyi nemzetközi bejelentés egy példányát megküldik a nemzetközi kutatási szervnek nemzetközi kutatás elvégzése céljából. Ha több szerv is illetékes, a bejelentő választja ki azt, amelyiket előnyösnek tart. Az egyes nemzetközi kutatási szervekhez megküldött nemzetközi bejelentések száma az alábbiak szerint alakult:
Nemzetközi kutatási szerv | Bejelentések száma | Százalékos arány | ||
---|---|---|---|---|
1996 | (1995) | 1996 | (1995) | |
Európai Szabadalmi Hivatal | 26 029 | (21 541) | 55,0 | (55,4) |
Amerikai Egyesült Államok | 11 889 | (9 628) | 25,1 | (24,7) |
Svédország | 3 791 | (3 490) | 8,0 | (8,9) |
Japán | 3 562 | (2 522) | 7,5 | (6,5) |
Ausztrália | 999 | (1 011) | 2,1 | (2,6) |
Orosz Föderáció | 383 | (302) | 0,8 | (0,8) |
Ausztria | 283 | (244) | 0,6 | (0,6) |
Spanyolország | 240 | (60) | 0,5 | (0,2) |
Kína | 115 | (108) | 0,2 | (0,3) |
ÖSSZESEN | 47 291 | (38 906) | 100,00 | (100,00) |
21. A Nemzetközi Iroda által 1996-ban átvett nemzetközi bejelentéseket az alábbi nyelveken nyújtották be:
A bejelentések nyelve | Bejelentések száma | Százalékos arány | |||
---|---|---|---|---|---|
1996 | (1995) | 1996 | (1995) | ||
angol | 32 130 | (26 519) | 67,9 | (68,1) |
|
német | 6 558 | (5 733) | 13,9 | (14,7) |
|
japán | 3 566 | (2 526) | 7,5 | (6,5) |
|
francia | 2 434 | (1 895) | 5,1 | (4,9) |
|
svéd | 862 | (744) | 1,8 | (1,9) |
|
orosz | 364 | (302) | 0,8 | (0,8) |
|
holland | 335 | (225) | 0,7 | (0,6) |
|
finn | 320 | (387) | 0,7 | (1,0) |
|
spanyol | 270 | (160) | 0,6 | (0,4) |
|
norvég | 175 | (143) | 0,4 | (0,4) |
|
dán | 168 | (175) | 0,4 | (0,4) |
|
kínai | 109 | (97) | 0,2 | (0,3) |
|
ÖSSZESEN | 47 291 | (38 906) | 100,00 | (100,00) |
22. A Nemzetközi Iroda 1996-ban megküldte a bejelentőknek az értesítések végleges csomagját arról, hogy kérhetik nemzetközi bejelentéseik hatályának kiterjesztését a volt Szovjetunió egyes utódállamaira, melyek a PCT alkalmazásának folytatására nyilatkozatot tettek.
23. A Nemzetközi Iroda által a nemzetközi elővizsgálati szervektől átvett nemzetközi elővizsgálati kérelmek száma 1996-ban elérte a 33 046-ot, ami 1995-höz viszonyítva 22,9%-os növekedést mutat. A kérelmek száma 1985 óta naptári évenként az alábbiak szerint alakult:
Az egész világon benyújtott kérelmek száma
24. A kérelmeket Nemzetközi Iroda a nemzetközi elő-vizsgáló szervként működő alábbi hivataloktól vette át:
Nemzetközi Elővizsgáló Szerv | Kérelmek száma | Százalékos arány | ||
---|---|---|---|---|
1996 | (1995) | 1996 | (1995) | |
Európai Szabadalmi Hivatal | 18 213 | (14 428) | 55,1 | (53,7) |
Amerikai Egyesült Államok | 9 569 | (8 178) | 29,0 | (30,4) |
Svédország | 2 478 | (1 969) | 7,5 | (7,3) |
Japán | 1 563 | (1 110) | 4,7 | (4,1) |
Ausztrália | 893 | (864) | 2,7 | (3,2) |
Orosz Föderáció | 138 | (127) | 0,4 | (0,5) |
Ausztria | 117 | (138) | 0,4 | (0,5) |
Kína | 75 | (80) | 0,2 | (0,3) |
ÖSSZESEN | 33 046 | (26 894) | 100,0 | (100,0) |
25. Az 1996-ban átvett nemzetközi elővizsgálati kérelmek többségükben az 1995-ben benyújtott nemzetközi bejelentésekre vonatkoznak. A bejelentők egyre növekvő mértékben (a bejelentések mintegy 80%-ában) élnek a PCT II. fejezete szerinti eljárás előnyei által nyújtott lehetőségekkel.
26. Ülések
A PCT Adminisztratív és Jogi Bizottsága (PCT/CAL) 1996. április 29. és május 2. között Genfben megtartotta hatodik ülésszakát, és az alábbi témákat tárgyalta meg:
a kiegészítő nemzetközi kutatási rendszerről szóló javaslatot, amely lehetőséget nyújt a bejelentőknek arra, hogy a szokásos "kötelező" nemzetközi kutatást végző nemzetközi kutatási szervtől különböző kiegészítő nemzetközi kutatási jelentést kérjenek. Arra a következtetésre jutottak, hogy az érdekelt felekkel további konzultációra van szükség;
a jelenleg két nyelven, angolul és franciául külön kiadásban megjelenő PCT Gazette helyett egyetlen, kétnyelvű kiadás megjelentetéséről szóló javaslatot (az új kiadás nem tartalmazná a közzétett nemzetközi bejelentések kivonatát és rajzát, a bizottság elvben egyetértett ezzel a javaslattal, de felkérte a Nemzetközi Irodát a kérdés további tanulmányozására és arra, hogy azt a PCT megfelelő testülete elé terjessze);
arra vonatkozó javaslattervezetet, amely lehetővé tenné a bejelentők számára, hogy nemzetközi bejelentéseiket a jelenleg lehetségesnél több nyelven nyújtsák be. A Bizottság általában üdvözölte a liberalizálási célkitűzést és felhívta a Nemzetközi Irodát, hogy későbbi megfontolás céljából készítsen részletes javaslatokat.
27. A Nemzetközi Iroda tisztviselői 1996-ban a PCT alkalmazásával és előnyeivel foglalkozó 95 szemináriumon vettek részt. Ezeken a szemináriumokon, amelyeket az Amerikai Egyesült Államokban, Argentínában, Bolíviában, Brazíliában, Burkina Fasóban, Costa Ricában, az Egyesült Királyságban (Nagy-Britannia), Egyiptomban, Finnországban, Franciaországban, Guyanában, Hondurasban, Indonéziában, az Iráni Iszlám Köztársaságban, Izraelben, Japánban, Kazahsztánban, Kenyában, Kínában, a Koreai Köztársaságban, Kubában, Líbiában, Marokkóban, Mexikóban, Moldáviában, Németországban, az Orosz Föderációban, Panamában, Peruban, Saint Luciában, Srí Lankában, Svájcban, Svédországban, Szingapúrban, Szíriában, Szlovákiában, Törökországban, Ugandában, Ukrajnában és Venezuelában tartottak angol, arab, francia, japán, kínai, koreai, német, orosz, portugál, illetve spanyol nyelvű tájékoztatást adtak a PCT-rendszer mintegy 7700 jelenlegi és lehetséges felhasználója számára.
28. A PCT-re vonatkozó kiadványok
A PCT Közlöny (PCT Gazette) külön angol és francia nyelvű kiadásban 1996-ban továbbra is hetenként jelent meg, magában foglalva 42 186 (1995-ben: 35 638) nemzetközi bejelentésre vonatkozó bejegyzést. A bejelentéseket 1996-ban PCT-brosúrák formájában (a bejelentés nyelvétől függően angol, francia, japán, kínai, német orosz, illetve spanyol nyelven) tették közzé ugyanazon a napon, amelyen a PCT Közlöny adott száma megjelent. A PCT Közlöny IV. rovata az új szerződő államokra és a különböző hivatalok, illetve nemzetközi szervek által támasztott követelményekre vonatkozó jelentős mennyiségű általános információt tartalmaz. Januárban és júliusban jelentek meg a PCT Közlönynek a szerződő államokra, a nemzeti és regionális hivatalokra, valamint a PCT nemzetközi szerveire vonatkozó összegezett adatokat tartalmazó különkiadásai (01/1996 és 32/1996 szám). Májusban a PCT Közlöny két különkiadása jelent meg, az egyik (19/1996) a PCT minimum dokumentáció módosított listáját (folyóiratlista), a másik (24/1996) a PCT Adminisztratív Utasítások 1996. május 6-tól érvénybe lépett véglegesített szövegét tartalmazza. Augusztusban jelent meg a PCT Közlöny 1995-re vonatkozó kétnyelvű (angol és francia) tárgymutatója, amely a II. rovatban közölt mutatók összesítését és a IV. rovat tárgymutatóját tartalmazza.
29. Az 1996-ban közzétett nemzetközi bejelentések számszerű megoszlása a közzététel nyelve szerint az alábbi volt:
A közzététel nyelve | Bejelentések száma | Százalékos arány | ||
---|---|---|---|---|
1996 | (1995) | 1996 | (1995) | |
angol | 30 878 | (26 004) | 73,2 | (73,0) |
német | 6 023 | (5 082) | 14,3 | (14,3) |
japán | 2 768 | (2 267) | 6,5 | (6,4) |
francia | 1 987 | (1 799) | 4,7 | (5,0) |
orosz | 240 | (273) | 0,6 | (0,7) |
spanyol | 200 | (129) | 0,5 | (0,4) |
kínai | 90 | (84) | 0,2 | (0,2) |
ÖSSZESEN | 42 186 | (35 638) | 100,0 | (100,0) |
30. 1996-ban kétszer hozták naprakész állapotba a PCT Bejelentői Kézikönyvet (PCT Applicant's Guide), amely a nemzetközi bejelentések benyújtásáról, a nemzetközi szakaszban történő eljárásról, továbbá a nemzeti szakaszról és a megjelölt (vagy kiválasztott) hivatal előtti eljárásról tartalmaz információt, az év folyamán életbe lépett, a PCT-re vonatkozó nagyszámú változás beillesztése céljából. 1996-ban minden egyes előfizetőnek mintegy 600 cserelapot küldtek meg.
31. 1996-ban a PCT Hírek (PCT Newsletter) tizenkét száma jelent meg. Ez a havonta megjelenő kiadvány naprakész információt szolgáltat a PCT új felhasználói számára. Tájékoztatást ad a PCT Közlöny IV. rovatában közölt legfontosabb hírekről és a PCT Bejelentői Kézikönyv kiegészítéseiről, a bejelentők és az ügyvivők részére gyakorlati tanácsokat ad, tartalmazza a következő PCT szemináriumok listáját, összevont PCT díjtáblázatokat különböző valutákban és egyéb általános érdeklődésre számot tartó cikkeket közöl. A kiadvány letéphető lapokat is magában foglal, amelyek lehetővé teszik, hogy bizonyos fontos változásokat a félévenkénti megújítások megjelenése előtt a PCT Bejelentői Kézikönyvbe könnyen be lehessen fűzni.
32. 1996-ban a Nemzetközi Iroda az Európai Szabadalmi Hivatallal együttműködve folytatta az ESPACE WORLD CD-ROM-ok kiadását. Minden egyes lemez mintegy 500 közzétett nemzetközi szabadalmi bejelentés teljes szövegét és ábráit fakszimile, bibliográfiai adatait pedig kódolt, kereshető alakban tartalmazza. Az 1978 óta közzétett összes nemzetközi bejelentés CD-ROM-on hozzáférhető (összesen 593 CD-ROM).
33. A PCT-kiadványok megrendelése
A PCT-kiadványok megrendelhetők a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) Kiadványértékesítő Osztályától (Publication Sales and Distribution Section ), címe: P.O. Box 18, CH-1211 Geneva 20, Switzerland, telefax: (41-22) 740 18 12 vagy 733 54 28. Különösen érdekes kiadványok az alábbiak:
a PCT Bejelentői Kézikönyv, öt gyűrűskönyvből álló, több mint 1000 oldalas, cserélhető lapos kiadvány (rendelkezésre áll angol és francia nyelven, beszerezhető más forrásokból német és japán nyelven is);
a közzétett nemzetközi bejelentéseket tartalmazó PCT- füzetek (különböző nyelveken, lásd a 28. pontot, és olyanok, amelyek a címet és a kivonatot a közzététel nyelvén kívül angolul is tartalmazzák);
a PCT Közlöny (angol és francia nyelven kapható);
a PCT Hírek (PCT Newsletter) (kizárólag angol nyelven kapható);
a PCT szövegét és a
PCT Végrehajtási Szabályzatát tartalmazó füzetek (angol, arab, francia, német, olasz orosz, portugál és spanyol nyelven); a PCT Közlöny különkiadásai (lásd a 28. pontot), (angolul és franciául).
34. Ingyenesen megkapható az Alapvető adatok a Szabadalmi Együttműködési Szerződésről (Basic Facts about the Patent Cooperation Treaty) című tájékoztató füzet angol, francia, japán, német, portugál és spanyol nyelven.
35. A közzétett nemzetközi szabadalmi bejelentéseket tartalmazó ESPACE WORLD CD-ROM-ok megrendelhetők az Európai Szabadalmi Hivataltól a következő címen: Schottenfeldgasse 29, Postfach 82, A 1072 Vienna, Austria. Az 1978-tól 1989-ig közzétett nemzetközi bejelentéseket tartalmazó CD-ROM-ok azonban csak a WIPO-nál, a 33. pontban megadott címen kaphatók.
36. Internetcím
A WIPO honlapja a PCT-ről szóló általános információt tartalmaz. További anyaggal 1997-ben bővül. Az egész világon elérhető hálózati cím: http://www.wipo.int.
Fordította: Koslikné Bende Márta, Pick Róbert
* A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) sajtóközleménye alapján