Szt.114/R.§(1)

Szt.114/R.§(1)

     

A bejelentőnek az érdemi vizsgálatot nem kell kérnie és nem kell vizsgálati díjat fizetnie. Az érdemi vizsgálat arra terjed ki, hogy a növényfajta kielégíti-e az Szt.106.§ (3)-(6) bekezdéseiben meghatározott követelményeket, azaz megkülönböztethető, egynemű, állandó, új, a növényfajtát az Szt.107.§(2) bekezdésében meghatározott fajtanévvel látták-e el, valamint a növényfajta bejelentése megfelel-e az e törvényben megszabott egyéb feltételeknek (pl. összhang).

Szt.114/R.§(2)

     

A megkülönböztethetőség, egyneműség és állandóság feltételeit az állami elismerés során vagy a növényfajta-oltalmi eljárás céljára külön elvégzett kísérleti vizsgálat eredménye alapján kell megállapítani. Ezek biológiai jellemzők, amelyek vizsgálatát a külön jogszabályban kijelölt szerv, az ország területén az MgSzH végzi.

Szt.114/R.§(3)(4)

     

Amennyiben külföldön végzett vizsgálati eredmény kerül benyújtásra a Hivatalhoz, a vizsgáló szerv hozzájáruló nyilatkozata is szükséges. A nyilatkozatot az érintett vizsgáló szerv (pl. CPVO, Bundessortenamt) és a Hivatal között létrejött kétoldalú megállapodás értelmében szükség esetén a Hivatal is beszerezheti, ennek költségeit a bejelentő viseli. Ha a bejelentő a Hivatal hozzájáruló nyilatkozat benyújtására vonatkozó hiánypótlási felhívására közli, hogy a vizsgáló szerv számára azt nem adja ki, akkor a Hivatal közvetlenül a külföldi vizsgáló szervtől kéri meg. Amennyiben a hozzájáruló nyilatkozat nem érkezik meg, akkor a bejelentés elutasításra kerül, és erről a VIII.2.2.-ben leírtak szerint a Hivatalnak tájékoztatnia kell az MgSzH-t. A Hivatal elutasító határozatára a bejelentő megváltoztatási kérelemmel élhet, és egyidejűleg mellékeli a külföldi vizsgáló szervnek a hozzájáruló nyilatkozat felhasználására vonatkozó befizetési átutalás másolatát, akkor a Hivatal saját hatáskörében visszavonja az elutasító határozatot és folytatja az engedélyezési eljárást. Ha a bejelentő külföldi vizsgáló szervnél végzett kísérleti vizsgálat eredményét nyújtja be, a Hivatal a vizsgálati eredmény másolatát - a külföldi vizsgáló szerv hozzájáruló nyilatkozat másolatával együtt - továbbítja a MgSzH-hoz (lásd VIII.2.2.). Az újdonság megállapítása jogi természetű feladat. A bejelentő az eljárás során, általában a közzétételt megelőzően nyilatkozatban rögzíti a fajta újdonságát (lásd még VIII.4.1.4.).A fajtanév azonosításra alkalmasságának vizsgálata a VIII.4.1.5.1. pontban ismertetettek alapján történik. A Hivatal az érdemi vizsgálat keretében valamennyi követelmény és feltétel együttes meglétét értékeli, tehát azokat is, amelyeket az alaki vizsgálat körében már esetleg elbírált.

Szt.114/R.§(5)Szt.114/R.§(6)

     

A bejelentőnek a kísérleti vizsgálat eredményét (DUS) vagy a vizsgálószerv igazolását, hogy a vizsgálat még nem készült el az elsőbbség napjától számított négy éven belül be kell nyújtania. A négy év lejártát megelőző három hónapon belül a Hivatal figyelmezteti a bejelentőt DUS vizsgálat eredményének a benyújtására. Ha a bejelentő a vizsgálati eredményt vagy az igazolást nem küldi be, és igazolással sem élt, a Hivatal a növényfajta-oltalmi bejelentést lemondottnak tekinti az elmulasztott határnapot követő két hónap eltelte után és tájékoztatja erről az MgSzH-t. A bejelentő a lemondottnak tekintő határozat közlésétől számított 30 napon belül megváltoztatási kérelmet nyújthat be.

Szt.114/R.§(7)

     

A DUS vizsgálati jelentés bibliográfiai adatainak egyeznie kell az ENYV-ből kinyomtatható adatlap adataival. Ha eltérés van, az egyéb kifogásokkal együtt a kifogás természete szerint hiánypótlásra és/vagy nyilatkozattételre kell felhívni a bejelentőt.

Szt.114/R.§(7) Szt.76.§(2),(3)

     

A növényfajta-oltalmi bejelentést el kell utasítani, ha a hiánypótlás, illetve a nyilatkozat ellenére sem elégíti ki a vizsgált követelményeket. A bejelentést csak a felhívásban pontosan, határozottan megjelölt és kellően kifejtett okok alapján lehet elutasítani. A bejelentő megváltoztatási kérelmet nyújthat be a Hivatal elutasító határozatának közlésétől számított 30 napon belül. Szükség esetén - általában akkor, ha az első felhívásban foglaltakhoz képest új tény vagy körülmény merül fel - újabb felhívást kell kiadni.

Szt.114/R.§(7) Szt.76.§(4)115/S.§ (1), (3)

     

Ha a bejelentő a felhívásra nem válaszol, úgy kell tekinteni, hogy lemondott az ideiglenes növényfajta-oltalomról. A Hivatal lemondottnak tekintő határozatának közlésétől számított harminc napon belül megváltoztatási kérelmet nyújthat be. Ugyanezen határidő elteltét követő két hónapon belül a bejelentő az eljárás folytatása iránti kérelmet nyújthatja be, amely díjköteles, és akkor válik benyújtottá, ha a díjat is megfizették. Ha a bejelentő nem tesz eleget díjfizetési kötelezettségének, a Hivatal az eljárás folytatása iránti kérelmét elutasítja, majd a növényfajta-oltalmi bejelentést lemondottnak tekinti, és erről értesíti az MgSzH-t.