Published on Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (https://www.sztnh.gov.hu)

Címlap > Szemle - 2002. 04.

Szemle - 2002. 04.

107. ÉVFOLYAM 2. SZÁM
2002. ÁPRILIS

HÍREK AZ IPARJOGVÉDELMI INFORMÁCIÓK VILÁGÁBÓL

PIPACS esettanulmányok: szabadalomkutatás


A szabadalmi információk egyedülálló, hazai forrása változatos lehetőségeket biztosít az információk visszakeresésére. Az alábbiakban néhány egyszerű, de remélhetőleg tanulságos példát mutatunk be.

Keresés azonosítók alapján

Lajstromszám

Az egyik leggyakrabban előforduló eset, amikor egy adott ügy adatait szeretnénk megnézni az adatbázisban valamelyik azonosítója alapján. Keressük meg az 123456 lajstromszámhoz tartozó ügy adatait!
A Töröl gomb "megnyomása" után legegyszerűbb, ha az Azonosítók - Mind mezőhöz tartozó ablakba beírjuk a lajstromszámot, majd rákattintunk a Keres gombra (1. ábra). Még arra sincs szükség, hogy beállítsuk a Lajstromszám mezőt, hiszen a beírt adat alakja egyértelműen meghatározza ezt. Ebbben az esetben persze, mint példánkban is, megvan az esélye annak, hogy találatként nem releváns rekordot is kapunk, de az oltalmi fajták kódjai alapján (P, M) a kiválasztás egyértelmű (2. ábra).


                                            1. ábra

 


                                            2. ábra

Elkerülhető az irreleváns rekordok megjelenése, ha a keresés indítása előtt megjelöljük a Szabadalom melletti kis négyzetet (3. ábra).


                                            3. ábra

Egyetlen találat esetén nem jelenik meg lista, rögtön a teljes rekordhoz jutunk (4. ábra).


                                            4. ábra

Bejelentési ügyszám

Ügyszámmal való keresések esetén az Azonosítók - Ügyszám melletti ablakban a keresőkérdést akkor is célszerű *-gal kezdeni, ha vélhetően pontosan ismerjük az adatot, mert az adatbázisban az ügyek évenként előlről kezdődő sorszámai előtt oltalmi fajtára utaló megkülönböztető kód, az évszám két jegyű megjelölése és kitöltő nullák szerepelnek.

PCT bejelentési és közzétételi szám

A balról történő csonkolás különösen fontos a PCT ügyek körében, mivel az esetek egy részében van WO kód az ügyszám előtt, más esetekben nincs. Keressük meg a WO9800123 közzétételi számhoz tartozó PCT bejelentés adatait (5. ábra)! Az Azonosítók - PCT szám (PU) melletti ablakba beírjuk balról csonkolva a számot (*9800123) és elindítjuk a keresést. Ha valamilyen oknál fogva bizonytalanok vagyunk a kereséshez rendelkezésre álló adatban, választhatjuk az Azonosítók - Mind mezőt, beírjuk az 5. ábrának megfelelően a *0123 kifejezést, bekattintjuk a PCT nemzeti és a PCT nemzetközi megjelölés melletti négyzeteket, majd elindítjuk a keresést. A kapott találati listából kiválasztjuk a megfelelőt.


                                            5. ábra

Keresés téma szerint tárgyszavakkal és NSZO-val

Példánkban nyújtott hatású gyógyszerkészítményeket keresünk. Első körben minden ezzel kapcsolatos ügy érdekel bennünket. Ehhez a Szöveg - Magyar szöveg melletti ablakba beírjuk a keresőkifejezést (6. ábra). A kifejezésben lévő 5w helyzeti operátor azokat a rekordokat fogja találatként felhozni, ahol az operátor két oldalán lévő tárgyszavak a beírás sorrendjében legfeljebb 5 szó távolságban vannak. Az A61K* NSZO alosztály (Készítmények gyógyászati, fogászati vagy kozmetikai célokra) biztosítja, hogy a tárgyszavakkal megkeresett halmaz releváns legyen.


                                            6. ábra

Kereséskor a Szöveg mezőben a beírható szöveg hossza 256 karakter lehet és minden logikai, helyzeti és szám operátort használhatunk. Ha túl sok szinonímával dolgozunk, érdemesebb több Szöveg mezőt használni és azokat a logikai VAGY operátorokkal összekapcsolni. Másik lehetőségünk, hogy a Joker mezőben építjük föl a keresőkifejezésünket. A találati halmazt (7. ábra, 134 találat) a címek és a jogosultak alapján átnézzük.


                                            7. ábra

Azokat, melyek érdekesek számunkra a mellettük lévő négyzetben egy kattintással megjelöljük, majd az új halmaz készítő ikonra (7. ábrán bejelölve) kattintva elkészítjük az új, válogatott halmazt. A halmaz egyes tételeit kinyomtathatjuk. A nyomtatás indítása előtt definiálhatjuk, hogy a tételek mely elemei jelenjenek meg nyomtatásban (8. ábra).


                                            8. ábra

Keresés nevek szerint: szabadalmas

Keressük meg azokat a szabadalmakat illetve szabadalmi bejelentéseket, melyek tulajdonosa a Chinoin Gyógyszergyár.
A 9. ábrának megfelelően két mezőt készítünk elő: Nevek - Bejelentő/Jogosult és "or" kapcsolatban a Nevek - Korábbi jogosult. Tekintettel arra, hogy a neveket tartalmazó mezők teljes kifejezésként vannak indexelve (például: Chinoin Gyógyszer- és Vegyészeti Termékek Gyára Rt.), ezért ilyenkor mindig célszerű használni a csonkoló jeleket. Vannak esetek, amikor jobbról is balról is célszerű csonkolni. Esetünkben mindkét mezőhöz tartozó ablakba beírjuk a jobbról csonkolt cégnevet, bekattintjuk a Szabadalom halmazhoz tartozó négyzetet és elindítjuk a keresést.


                                            9. ábra

A kapott találatokból a Közlöny megjelenítésre, vagy a listából a közlöny készítő ikonra kattintva elkészíthetjük a cég saját ügyeit tartalmazó "Közlönyét".
A Joker mezőben végzett keresések esetében a nevek is szavanként kereshetők, de ettől függetlenül a Joker mezőben is célszerű a megfelelő helyeken alkalmazott csonkoló jelek használata.

Pjeczka Etelka
<& /comps/email.mc, cim=>'pjeczka [sddeeffnbfnjndfbn] hpo [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>