Published on Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (https://www.sztnh.gov.hu)

Címlap > Szemle - 2001. 06.

Szemle - 2001. 06.

106. ÉVFOLYAM 3. SZÁM
2001. JÚNIUS

A szellemi tulajdon első világnapja

    Az ENSZ iparjogvédelemért és a szerzői jogokért felelős szakosított intézménye, a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) április 26-át a szellemi tulajdon világnapjává nyilvánította. Ez az aktus azt jelenti, hogy - a 2001. évtől kezdődően - minden év április 26-án a szellemi tulajdon a világ figyelmének középpontjába kerül.
    A szellemi tulajdon első világnapjának témáját a WIPO közleményében a következő öt szóval határozta meg: "A holnapot ma alkotjuk meg." A világnap - a közlemény szerint - "alkalmat ad arra, hogy köszöntsük azokat, akik haladásunkat szolgálják, és megadják nekünk egy jobb jövő megteremtésének lehetőségét".
    A Magyar Szabadalmi Hivatal, amelynek immár egy éve feladat- és hatásköre a szellemi tulajdon védelmének egészére terjed ki, a világnap alkalmából két helyszínen tartott ünnepi ülést: Budapesten, a hivatali székházban és Szegeden, a Szegedi Biológiai Központban.
    A számos vidéki helyszín közül azért esett a választás épp a Szegedi Biológiai Központra, mert a nemzetközi hírű kutatóhely, amely hatékony és ihlető légkört biztosít a magyar tehetségeknek, elnyerte az Európai Unió igen megtisztelő Center of Excellence címét is. Az elmúlt harminc évben a Központ mintegy 70 találmányát jelentették be szabadalmazásra az MSZH-nál.


    Budapesten Somody Imre, a Pharmavit Rt. elnök-vezérigazgatója, Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, Jókai Anna írónő és Ács Tamás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának helyettes államtitkára mondott köszöntőt. A felszólalók beszédükben a tudás, a szellemi termék, az alkotás egyre növekvő jelentőségét hangsúlyozták társadalmunkban.


    Szegeden Keviczky László, az MTA alelnöke, Posteinerné Toldi Márta, a Hivatal elnökhelyettese, Greiner István, a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület főtitkárhelyettese és Szabó Gábor, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára üdvözölte beszédében a világnapot. Az ünnepi hozzászólások középpontjában Szegeden is, akárcsak Budapesten, az innováció és a kreativitás jelentősége állt. Hadlaczky Gyula, az SZBK tudományos tanácsadója beszédében a Központ mesterséges kromoszómákkal kapcsolatos szabadalmainak történetét ismertette.
    Az ünnepségsorozat Budapesten a Nádor galériában a Belvárosi Művészek Társaságának "Tényérzet" című kiállításának megnyitásával, Szegeden a Szegedi Nemzeti Színház operatársulatának hangversenyével, majd fogadással zárult.


    A világnapra időzítve jelent meg a hivatali Éves jelentés DVD-ROM melléklettel, az Iparjogvédelmi tanulmányok sorozat Biotechnológiai találmányok oltalma c. kötete, valamint az Örökbe fogadott találmányok c. sokszerzős mű.
    A szellemi tulajdon világnapja alkalmából a Magyar Szabadalmi Hivatal a millennium évében alapított díjával tüntetett ki négy, a szellemi tulajdon védelmében fontos szerepet játszó intézményt: a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesületet, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületét, az MTA Szegedi Biológiai Központját és az MTA Szilárdtest-fizikai és Optikai Kutatóintézetét. A díj Horatiustól vett mottója kifejezi az alapító szándékát: "Artificem commendat opus", azaz: "Az alkotót alkotása dicséri"