Published on Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (https://www.sztnh.gov.hu)

Címlap > Szemle - 2001. 06.

Szemle - 2001. 06.

106. ÉVFOLYAM 3. SZÁM
2001. JÚNIUS

Hírek, Események

BRETZ LÁSZLÓ

A PCT-ügyintézéssel kapcsolatos aktualitások


  • Rekordmértékű növekedés a 2000. évben
  • A WIPO Nemzetközi Irodájához a 2000. évben benyújtott nemzetközi bejelentések országonkénti megoszlása
  • A WIPO Nemzetközi Irodájához a 2000. évben benyújtott nemzetközi bejelentések szakterületek szerinti megoszlása
  • A PCT fejlődésének jellemzői az elmúlt 30 évben
  • Aktuális változások a PCT-rendszerben


 Rekordmértékű növekedés a 2000. évben

Az 1978. június elseje óta eltelt közel 23 év alatt a PCT használatában a 2000. évben rekordmértékű növekedés volt tapasztalható. 2000-ben a WIPO Nemzetközi Irodájához 90 948 nemzetközi bejelentés érkezett, amely 16 925 nemzetközi bejelentéssel - majdnem 23%-kal (22,9%) - több, mint 1999-ben. A 90 948 nemzetközi bejelentés 4 806 623 nemzeti bejelentésnek - a regionális bejelentések száma egyébként 3 650 549 nemzeti ekvivalensnek - felel meg. Összességében tehát a 90 948 nemzetközi bejelentés 8 457 172 nemzeti bejelentéssel egyenértékű.
    2000 márciusában jelentős mérföldkőhöz érkezett a PCT története, ekkor fogadta ugyanis a WIPO Nemzetközi Irodája a félmilliomodik nemzetközi bejelentést. Érdekes megjegyezni, hogy míg a 250 000 nemzetközi bejelentést a PCT hatálybalépését követő 18. évben, 1996 februárjában regisztrálták, addig a következő 250 000 bejelentés elérésére már csak négy évre volt szükség.

A WIPO Nemzetközi Irodájához a 2000. évben benyújtott nemzetközi bejelentések országonkénti megoszlása


    (Összehasonlításként a magyarországi nemzetközi bejelentések száma a 2000. évben 152. Ez a WIPO Nemzetközi Irodájához benyújtott nemzetközi bejelentések 0,2%-a.)

A WIPO Nemzetközi Irodájához a 2000. évben benyújtott nemzetközi bejelentések szakterületek szerinti megoszlása

A PCT fejlődésének jellemzői az elmúlt 30 évben

A PCT-t eddig összesen csak két ízben módosították: az első, 1979-ben történt módosítás a WIPO-program és költségvetési rendszerével függött össze, a második, 1984-ben eszközölt módosítás a nemzetközi bejelentések nemzeti szakaszba lépésével kapcsolatos határidőre (22. cikk és 39. cikk) vonatkozott.
    A gyakorlati tapasztalatok alapján a Végrehajtási Szabályzatot több ízben módosították - legutóbb 2000. március 1-jén -; a módosítások az eljárás egyszerűsítésére irányultak. Jelenleg a 16. cikk (2) bekezdésében foglalt feltételezés ellenére nem egyetlen, hanem több Nemzetközi Kutatási Szerv működik, melyek közül a legnagyobbak - az Európai Szabadalmi Hivatal, az Amerikai Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatala és a Japán Szabadalmi Hivatal - végzik a PCT szerinti nemzetközi kutatások túlnyomó részét és szorosan együttműködnek egymással.
    A PCT-eljárás során fizetendő díjak - különösen a megjelölési díj alacsonyabb megállapítása és különböző kedvezmények következtében - folyamatosan és jelentős mértékben csökkentek, párhuzamosan a nemzetközi bejelentések nagymértékű növekedésével.
    Tekintettel a nemzetközi bejelentések számának megállíthatatlan növekedésére, a PCT automatizálására komoly anyagi és szellemi erőforrásokat fordítanak.

Aktuális változások a PCT-rendszerben

Az elmúlt időszakban jelentős módosítások történtek a PCT-rendszerben, amelyek hatálybalépésük időrendi sorrendjének megfelelően az alábbiak.
    A PCT Közgyűlés 29. ülésszakán (2000. szeptember - október) elhatározták, hogy további díjcsökkentést hajtanak végre, amelynek eredményeként 2001. január 1-jétől a megjelölt országok után fizetendő megjelölési díj esetén a maximált országok számát az eddigi 8-ról 6-ra csökkentették. Ez tehát azt jelenti, hogy ha a nemzetközi bejelentés bejelentője 6 országnál több megjelölést kezdeményez, akkor is csak 6 megjelölés után kell lerónia az előírt, országonkénti 140 CHF-t. Ugyanezen a Közgyűlésen határoztak arról is, hogy a PCT jövőbeli további reformja érdekében speciális munkacsoportot hoznak létre.
    2001. január 11-től a nemzetközi bejelentés bejelentőjének módjában áll, hogy bizonyos országok Átvevő Hivatalainál - ilyen jelenleg az izraeli, ausztráliai, a cseh és a nagy-britanniai Hivatal -, illetve a WIPO Nemzetközi Irodájánál - a nemzetközi fázis egészére kiterjedően - a benyújtott leírás nukleotid vagy aminosavszekvencia-listát számítógép által olvasható elektronikus formában vagy elektronikus formában és ezzel együtt papírhordozón is benyújtsa. Ezzel a lehetőséggel olyan nemzetközi bejelentések esetén célszerű élni, ahol ez a szekvencialista több száz - 400-nál több - oldalas, hiszen az ilyen anyagok kezelése papírhordozón (ráadásul több példányban) nehézkes, továbbá a nemzetközi bejelentések ily módon történő benyújtása esetén a nemzetközi bejelentések alapdíját úgy határozták meg, mintha a szekvencialista rész ténylegesen 400 oldalas lenne.
    Az alapdíj ilyen esetben két komponensből áll:

  • az alapkomponensből, melyet az eddigieknek megfelelően a papírhordozón benyújtott oldalakat alapul véve kell számolni: kérelem, leírás (kivéve a szekvencialistát, ha azt papíron is benyújtották), igénypontok, kivonat, rajzok; és
  • pótkomponensből, amely a szekvencialista részre vonatkozik és amelynek nagyságát átalányként határozták meg. Ennek jelenlegi értéke 6000 CHF, ami a leírás 30. oldalát követő minden további oldal után fizetendő, a jelenleg 15 CHF 400-szorosa.
    A PCT Közgyűlés 2000. márciusában lezajlott 28. ülésszaka módosításokat fogadott el a PCT-szabályokkal kapcsolatban, 2001. március 1-jei hatálybalépéssel. Ezek a módosított szabályok:
  • a nemzeti fázisban szükséges speciális követelmények teljesítésének egyszerűsítésére (ilyenek például a jogutódlások, nyilatkozatok stb.) és
  • a PCT és a PLT (Patent Law Treaty vagyis Szabadalom Jogi Szerződés) bizonyos alakiságának és eljárásainak az összehangolására
vonatkoznak.
    A fenti módosítások következtében a Nemzetközi bejelentési kérelem formanyomtatványa is megváltozott. Az új formanyomtatvány már tartalmazza a PCT 110. tagállamát, Kolumbiát is, mely ország 2001. február 28-ától tagja az Egyezménynek. Tájékoztatásul közöljük, hogy 2001. május 7-ével Ecuador a PCT 111. tagállamává vált.
    Az új formanyomtatvány öt új típusú - a 4.17. Szabálynak megfelelő - nyilatkozat megadását teszi lehetővé. A kérelem tehát tartalmazhatja ezeket - az egy vagy több megjelölt ország nemzeti törvényének megfelelő - nyilatkozatokat. Ezeket a nyilatkozatokat szabványos szövegezés szerint kell megfogalmazni, mely szabványos szövegezés az ügyviteli utasításokban, illetve a kérelem melletti magyarázatban találhatók meg. Az említett nyilatkozatok az alábbiak lehetnek:

  • a feltaláló azonosítására szolgáló nyilatkozat;
  • nyilatkozat arról, hogy a nemzetközi bejelentés bejelentési napján a bejelentőnek joga volt szabadalmi bejelentést tenni és jogosult szabadalmat kapni;
  • nyilatkozat arról, hogy a nemzetközi bejelentés bejelentési napján a bejelentőnek joga volt igényelni egy korábbi bejelentés elsőbbségét;
  • a feltaláló személyére vonatkozó nyilatkozat, mely csak az Amerikai Egyesült Államokban érvényes. Ennek előre nyomtatott szövege van, és az ügyviteli utasításokban foglaltak szerint kell aláírni;
  • nyilatkozat a leírás tartalmának korábbi - a bejelentő számára nem hátrányos - közléséről vagy arról, hogy a leírás tartalma miért kivétel az újdonság hiánya alól.

    A fenti módosításokkal kapcsolatban vagy a PCT-rendszerről általában felvilágosítás kérhető a Magyar Szabadalmi Hivatal Nemzetközi Szabadalmi Együttműködési Osztályától (tel.: 474 5905; fax: 474 5754; <& /comps/email.mc, cim=>'paczay [sddeeffnbfnjndfbn] hpo [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>), valamint a WIPO PCT Információs Vonalán (tel.: (41-22)338 8338; fax: (41-22)338 8339; <& /comps/email.mc, cim=>'pct [uzzuehrgewzgewzug] infoline [sddeeffnbfnjndfbn] wipo [uzzuehrgewzgewzug] int' &>)