Published on Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (https://www.sztnh.gov.hu)

Címlap > WIPO – SZTNH együttműködési megállapodás a WIPO szabadalmi bejelentések szerkesztésére vonatkozó képzésének magyarországi elismeréséről

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) együttműködési megállapodást írt alá a Szellemi Tulajdon Világszervezetével (WIPO) a WIPO szabadalmi bejelentések szerkesztésére vonatkozó képzésének magyarországi elismeréséről, ami jelentős mérföldkövet jelent a két szervezet együttműködésében.

A megállapodásnak – és a magyar jogszabályok legutóbbi módosításának – köszönhetően a WIPO-tanúsítvánnyal rendelkező szabadalmi ügyvivőjelöltek mostantól három év helyett már két év szakmai gyakorlat után jelentkezhetnek a magyar szabadalmi ügyvivői vizsgára. A vizsgára történő jelentkezés feltételeinek egyszerűsítésével ez a kezdeményezés elősegítheti a képzett szabadalmi ügyvivők számának növekedését Magyarországon.

A megállapodás aláírására július 15-én, a WIPO-tagállamok 66. közgyűléssorozata keretében került sor Genfben.

A találkozón Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke és Daren Tang, a WIPO főigazgatója a további közös célokat és a lehetséges jövőbeni együttműködést is áttekintették.

A találkozón részt vett Havasi Zsófia, Magyarország ENSZ és WTO melletti Állandó Képviseletének vezetője.

Akkreditációs eljárás alatt áll a Corvinus Egyetem WIPO-val együttműködésben kidolgozott közös szellemi tulajdoni mesterképzési programja is. A program középpontjában a szellemi tulajdon gazdasági és stratégiai vonatkozásainak aktuális témái állnak: többek között a szellemi tulajdon kereskedelmi hasznosítása és értékelése.

Köszönjük a WIPO-nak, hogy segítséget nyújtott a szellemi tulajdon alapú finanszírozás visegrádi országokban fennálló lehetőségeiről szóló jelentés közzétételében. Ezen a téren sok a teendő, mivel régiónkban a szellemi tulajdonjogok a finanszírozás terén egyelőre kevésbé felhasználhatók, de a cél a proaktívabb szerepvállalás és a hiteles IP-értékelési ökoszisztéma kialakítása.

Bízunk benne, hogy ezek a kezdeményezések hozzájárulnak a mai, innováció által vezérelt gazdaság kihívásainak megfelelni tudó, új generációs, szellemi tulajdonnal és pénzügyekkel egyaránt foglalkozó szakemberek, elemzők és tanácsadók képzéséhez.

Értékelve ezt a hasznos lehetőséget, bízunk a további gyümölcsöző együttműködésben.

2025/07/17