Published on Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (https://www.sztnh.gov.hu)

Címlap > Öt éve nem látott fellendülésben a magyar iparjogvédelmi aktivitás

Minden oltalmi formában emelkedtek a hazai bejelentési számok a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) jelentése szerint, így 2024 a magyar iparjogvédelem legaktívabb évének tekinthető az elmúlt öt év adatait nézve. A nemzeti úton benyújtott szabadalmi bejelentések száma közel 35%-kal, a használatiminta-oltalmaké 43%-kal, a nemzeti formatervezési mintaoltalmak száma 12%-kal nőtt. A nemzetközi újdonságvizsgálati kérelmek 30%-át egyetemek adták be, ami tükrözi az alkalmazott kutatások piaci szemléletének erősödését.      

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala éves jelentése áttekintést nyújt a szellemitulajdon-védelem terén 2024-ben elért eredményekről.

A jelentés letölthető az alábbi oldalról»

Bár 2024-ben nemzetközi szinten és Európában alig változott az iparjogvédelmi aktivitás, hazánkban jelentős növekedés volt jellemző, derül ki a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) Tények & Adatok 2024 című kiadványából. „A szellemi alkotások védelmét nem csupán jogi feladatnak, hanem a nemzeti versenyképesség és a jövőformálás zálogának tekintjük.  Kiemelkedő eredmény, hogy az elmúlt év során a hazai szellemi tulajdonvédelmi aktivitás mind az iparjogvédelmi, mind a szerzői jogi területeken növekedett. Az aktivitás fellendülését számos eszközzel ösztönöztük. A Neumann János Program kiemelt célja a hazai vállalkozások és egyetemek szabadalmi aktivitásának növelése. Ennek érdekében megteremtettük a legkedvezőbb feltételeket Európában, hiszen januártól 50%-os kedvezményt vehetnek igénybe a szabadalmi bejelentők a szabadalmi eljárási és fenntartási díjakból, amennyiben az SZTNH-nál indítják el az eljárást” - emelte ki Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.                          

A Hivatal kiemelt figyelmet fordított arra, hogy elősegítse a felsőoktatási és közfinanszírozású kutatóhelyeken zajló kutatások eredményeinek tudatos hasznosítását. A hazai egyetemek 20%-kal gyarapították az itthon hatályos szabadalmaik számát. A listát a Pécsi Tudományegyetem vezeti, amit a Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem követ a sorban.

Tavaly ősszel az SZTNH elindította a szabadalmi gyorsítósáv szolgáltatását, amely egyszerre segíti innovációk szabadalmi oltalmazhatóságának rövidebb idő alatt történő felülvizsgálatát, de lehetővé teszi azt is, hogy a kutatási eredmények közzététele se veszélyeztesse a szabadalmaztathatóságot. Azóta már közel 50 bejelentés érkezett, ami az egyetemi innováció élénkülését is tükrözi.

A szerzői művek önkéntes műnyilvántartásba vétele iránti kérelmek száma is évről évre növekvő tendenciát mutat. Összesen 1 538 kérelem érkezett a Hivatalhoz 2024-ben, ami 50%-kal több, mint előző évben. E növekedés rámutat, hogy a hazai alkotók számára egyre fontosabb az, hogy szerzőségüket egy esetleges jogvita során igazolni tudják, ami egyértelmű jele a szerzői jogi tudatosság hazai erősödésének.  A Hivatal szolgáltatásainak digitalizációja is tovább erősödött: az elektronikus beadványok aránya elérte az összes beadvány 73%-át. Az SZTNH 35 950 hatályos szabadalmat tartott nyilván 2024-ben, ami 3 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest.

2025/04/30