A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala kiemelt figyelmet fordít a társadalom és a gazdasági szereplők szellemitulajdon-védelmi kultúrájának ápolására. Számos, évtizedes múltra visszatekintő programot és kampányt szervez a felnövekvő generációk nevelésének támogatása érdekében. Ennek részeként hosszú évek óta együttműködik a legkiválóbb hazai felsőoktatási intézményekkel szellemitulajdon-védelmi tárgyak oktatásának támogatásával, előadók képzésével.
A szellemitulajdon-védelmi tudatosságnövelő törekvések része a felsőoktatási intézményekben végzős hallgatók számára évről-évre meghirdetett diplomadíj-pályázat. Az immár tíz éves múltra visszatekintő megmérettetés célja eredetileg az iparjogvédelmi tudatosság növelése volt, amit később kiegészített a szerzői jogi témával való pályázás lehetősége, így a program immár a szellemitulajdon-védelem egészét felöleli. A pályázat lényege, hogy a végzős hallgatókat diplomatémájuk szellemitulajdon-védelmi szempontból történő vizsgálására és ennek alapján egy-egy tanulmány elkészítésére ösztönözze a diplomamunka mellékleteként vagy részeként.
A másfél millió forint összdíjazású, három kategóriában meghirdetett pályázat legjobbjai - a verseny I-III. helyezettjei, a 12 díjazott - hat egyetem diákjai közül került ki ebben az évben.
Első díjat nyert 2013-ban szabadalom kategóriában Bérczes Zsófia, szerzői jog témakörben készített diplomamunka-pályázatával Takó Sándor - mindketten a Pázmány Péter Katolikus Egyetem diákjai -, védjegy kategóriában pedig Szakács Lilla Fanni, az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatója.
A díjakat dr. Németh Gábor igazgató, az innovációs főosztály vezetője adta át 2013. szeptember 18-án, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalában.